Bezpieczne wakacje #latozsanepidem Odwodnienie
Odwodnienie jest stanem organizmu, w którym zawartość wody oraz elektrolitów spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania.
Przyczyny odwodnienia organizmu:
- picie zbyt małej ilości płynów,
- biegunka,
- wymioty,
- wysoka temperatura ciała,
- zwiększone oddawanie moczu, np. na skutek leków czy nieleczonej cukrzycy,
- nadmierne pocenie się.
W związku z tym, należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody, a szczególnie zwiększyć podaż płynów i elektrolitów w przypadku biegunki, wymiotów, gorączki czy wysiłku fizycznego powodującego wzrost temperatury ciała i pocenie się.
Odwodnienie organizmu: objawy odwodnienia organizmu
Odwodniony organizm daje o sobie znać na różne sposoby. Suchość w ustach czy wzmożone pragnienie wprost daje nam do zrozumienia, że brakuje nam płynów, jednak nie wszystkie objawy są tak oczywiste, a w codziennym pędzie można je pomylić z ze zwykłym zmęczeniem.
Objawy odwodnienia organizmu:
- suchość w ustach,
- zwiększone pragnienie,
- ból głowy,
- zmęczenie,
- zmniejszone oddawanie moczu,
- zaparcia,
- suchość skóry,
- zawroty głowy.
Jak uniknąć odwodnienia organizmu
Aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu, trzeba dbać o picie odpowiedniej ilości płynów i podaż elektrolitów. Najlepiej w tym celu sprawdza się woda niegazowana (przy bardzo intensywnym wysiłku średnio- lub wysokozmineralizowana) lub naturalne soki, np. sok pomidorowy, który zawiera dużą ilość potasu. Nie można zapominać też, że im jest cieplej, tym więcej płynów powinniśmy spożywać, a ponadto w gorące dni unikać przebywania w pełnym słońcu. Naszemu nawodnieniu nie sprzyjają także napoje moczopędne, tj. kawa, mocna herbata czy alkohol, dlatego warto ich unikać, gdy istnieje ryzyko odwodnienia.
Materiały
Wczesne_objawy_odwodnieniaWczesne_objawy_odwodnienia.jpg 0.72MB Nawadniaj_sie
Nawadniaj_sie.jpg 0.82MB