Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 2021
Obchodzony 7 czerwca 2021 r. Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności (WFSD) ma na celu zwrócenie uwagi i zainspirowanie działań mających na celu zapobieganie zagrożeniom przenoszonym drogą pokarmową, wykrywanie ich i zarządzanie nimi, przyczyniając się do bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia ludzkiego, dobrobytu gospodarczego, rolnictwa, dostępu do rynku, turystyki i zrównoważonego rozwoju.
Tegoroczny temat, "Bezpieczna żywność dziś dla zdrowego jutra", podkreśla, że produkcja i konsumpcja bezpiecznej żywności przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści dla ludzi, planety i gospodarki. Rozpoznanie systemowych powiązań między zdrowiem ludzi, zwierząt, roślin, środowiska i gospodarki pomoże nam zaspokoić potrzeby przyszłości.
Bezpieczeństwo żywności ratuje życie. Jest to nie tylko kluczowy element bezpieczeństwa żywnościowego, ale również odgrywa istotną rolę w ograniczaniu chorób przenoszonych drogą pokarmową. Każdego roku 600 milionów ludzi choruje w wyniku około 200 różnych rodzajów chorób przenoszonych drogą pokarmową. Ciężar takiej choroby spoczywa na najbiedniejszych i młodych. Ponadto choroby przenoszone drogą pokarmową są odpowiedzialne za 420 000 zgonów, z wyjątkiem zgonów, z wyjątkiem osób, które można zapobiec każdego roku.
Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności jest ważnym sposobem na:
- uświadomienie ludziom kwestii bezpieczeństwa żywności
- demonstrując, jak zapobiegać chorobom poprzez bezpieczeństwo żywności
- omawianie wspólnych podejść do poprawy bezpieczeństwa żywności w różnych sektorach
- promowanie rozwiązań i sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego.
Materiały
UprawaPięć_kroków_do_bezpieczniejszej_uprawy_owoców_i_warzyw.pdf 6.48MB