Światowy Dzień Rzucania Palenia - 16 listopada 2023 r.
Światowy Dzień Rzucania Palenia corocznie obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. Polska jest krajem, w którym palenia tytoniu od lat stanowi jedną z największych przyczyn utraty zdrowia.
W roku 2023 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 16 listopada (czwartek).
Wszystkie wyroby tytoniowe zawierają bardzo silnie uzależniającą substancję – nikotynę!
Nikotyna jest substancją psychoaktywną, która zmienia pracę mózgu i wpływa na stan emocjonalny oraz fizyczny osoby, która jej używa.
Większość użytkowników wyrobów tytoniowych po krótkim czasie palenia papierosów odczuwa przymus ich stosowania i dolegliwości fizyczne, jeśli nie przyjmą kolejnej dawki nikotyny.
Każdy, kto stosuje produkty zawierające nikotynę (np. papierosy, e-papierosy, tabakę, fajkę wodną) ryzykuje, że się od nich uzależni!
Chroń się przed rakiem – rzuć palenie!
Nowotwory są jedną z głównych przyczyn zgonów. Na ryzyko zachorowania na nowotwory wpływa wiele czynników. Nie określono jeszcze ich wszystkich, ale wiadomo, że 80-90% nowotworów wynika z szeroko rozumianych czynników zewnętrznych, nawyków żywieniowych i stylu życia, na który składa się również to, czy ktoś używa wyrobów tytoniowych. Najlepszym przykładem tej zależności jest nowotwór płuca, który występuje prawie wyłącznie u palaczy. Dym tytoniowy składa się z 4 tys. związków chemicznych, z których co najmniej 40 ma działanie rakotwórcze. W pierwszej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów aż 6 jest przyczynowo związanych z paleniem tytoniu i stanowią one przyczynę ok. 50% zgonów nowotworowych notowanych u mężczyzn. Wśród kobiet również obserwuje się bardzo istotny wzrost zachorowań i zgonów z powodu nowotworów złośliwych płuca.
Dlaczego warto rzucić palenie?
- To proste – rzucenie palenia to najlepszy sposób na ochronę i poprawę swojego stanu zdrowia.
- Odstawienie wyrobów tytoniowych zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu problemów, w tym, co najważniejsze, problemów zdrowotnych, z którymi wiążą się trudności, ból i cierpienie zarówno osoby palącej, jak i jej bliskich.
- Rzucenie palenia redukuje ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, w tym: nowotworowych, układu krążenia, układu ddechowego.
- Korzyści z zaprzestania palenia odczuwane są w wielu wymiarach: zdrowotnym, ekonomicznym, psychologicznym, społecznym a nawet estetycznym.
Źródło: GIS