Polityka Jakości
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyninie sprawuje nadzór nad warunkami:
- Higieny środowiska
- Higieny pracy w zakładach pracy
- Higieny procesów nauczania i wychowania
- Higieny wypoczynku i rekreacji
- Zdrowotnymi żywności, żywienia i przedmiotów użytku
- Higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których udzielane są świadczenia zdrowotne
Wszystkie wymienione działania ukierunkowane są na ochronę zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwych i uciążliwych warunków środowiska oraz na zapobieganie powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych.
Realizacja tych działań odbywa się poprzez wykonywanie zadań wynikających z ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej z dnia 14 marca 1985 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 późn. zm.).
Nadrzędne cele jakościowe Państwowej Inspekcji Sanitarnej powiatu gostynińskiego stanowią:
- zapewnienie właściwego nadzoru nad przestrzeganiem przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w celu ochrony zdrowia i życia ludzi,
- sprawne, kompetentne i terminowe załatwianie spraw,
- pozyskanie i utrzymanie zadowolenia i wzrostu zaufania klientów do efektów działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Realizowanie nadrzędnych celów jakościowych na najwyższym poziomie możliwe jest dzięki wdrożeniu w komórkach wykonujących czynności inspekcyjne systemu zarządzania opartego na normie PN-EN ISO/IEC 17020:2012 Ocena zgodności – Wymagania dotyczące działania różnych rodzajów jednostek przeprowadzających inspekcję.
Powyższe cele osiągane są poprzez realizację zadań inspekcyjnych oraz innych z nimi związanych, z najwyższą zawodową starannością, z zapewnieniem w wykonywaniu i dokumentowaniu kontroli:
- zgodności z przepisami prawa, normami oraz udokumentowanymi procedurami,
- zachowania poufności informacji,
- zaangażowania w wykonywanie zadań wykwalifikowanego doświadczonego personelu, systematycznie podnoszącego kwalifikacje.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyninie gwarantuje wykonywanie działań inspekcyjnych z zachowaniem bezstronności i niezależności. Zobowiązuje się do monitorowania ryzyka zagrażającego zachowaniu bezstronności i w razie jego wystąpienia, podejmowania działań mających na celu eliminację ryzyka.