Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego będzie badała pracowników sektora gospodarki odpadami.
Badanie dotyczące gospodarki odpadami jest jednym z projektów PARC (Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami z ang. The European Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals) 2022 – 2029.
PARC to wspólne przedsięwzięcie 30 krajów, w tym Polski i 3 agencji europejskich (EEA, ECHA, EFSA). Inicjatywa ma celu opracowanie metod oceny ryzyka chemicznego nowej generacji w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska.
PARC obejmie szereg projektów skupiających się między innymi na środowisku pracy, jednym z nich jest „Badanie dotyczące gospodarki odpadami”. W ramach projektu Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego będzie realizowała badania z udziałem m.in. pracowników zajmujących się sortowaniem, demontażem, rozdrabnianiem, wstępnym przygotowaniem odpadów plastikowych lub elektronicznych, a także recyklingiem e-odpadów w celu ponownego użycia i odsprzedaży.
W miejscu pracy od uczestników badania zostanie pobrany materiał bioniczny (próbki krwi i moczu). Analiza zebranych próbek umożliwi określenie ekspozycji na wybrane substancje chemiczne, takie jak np.: substancje perfluoroalkilowe, bisfenole, ftalany czy metale ciężkie. Ponadto będą wykonywane analizy pozwalające na ocenę wpływu niebezpiecznych substancji chemicznych na stan zdrowia pracowników, a także będą prowadzone prace mające na celu ustalenie czynników, które w największym stopniu powodują ekspozycję na ww. substancje.
Więcej informacji o projekcie PARC dostępne na stronach internetowych: Projekt PARC, IMP w Łodzi, SGGW w Warszawie.
Materiały
Informacja dla firm uczestniczących w projekcie PARCInformacje_dla_firm_uczestniczących_w_projekcie_PARC-Badanie_dotyczące_gospodarki_odpadami_elektroodpady_i_plastik.pdf 0.28MB Informacja dla Uczestników projektu PARC
Informacja_dla_Uczestników_projektu_PARC_-_Badanie_dotyczące_gospodarki_odpadami_elektroodpady_i_plastik.pdf 0.25MB ulotka "PARC. Z korzyścią dla zdrowia ludzkiego i środowiska"
A4_leaflet_pl_screenversion.pdf 1.80MB