Wykorzystajmy obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy do szerzenia wiedzy na jej temat
W Polsce rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. NFZ podaje, że każdego dnia 10 Polek dowiaduje się, że choruje na raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera z powodu zbyt późnego wykrycia.
Wykorzystajmy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy do szerzenia wiedzy na temat profilaktyki tego nowotworu.
Rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów, którym możemy zapobiegać poprzez szczepienia.
Rak szyjki macicy w ponad 99% przypadków jest spowodowany onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Drogą zakażenia wirusa HPV są kontakty seksualne.
Przed zakażeniem wirusem HPV chronią szczepienia.
Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Zmniejsza ryzyko zachorowania nie tylko na raka szyjki macicy, ale też inne nowotwory HPV zależne, tj. rak kanału odbytu, rak regionu głowy i szyi oraz rak prącia. Zakażenie dotyczy bowiem także mężczyzn.
Szczepienia przeciw HPV są szczepieniami zalecanymi dla każdego dziecka po ukończeniu 9 lat. Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Dzieci w wieku >9 lat i <18 lat, które z racji wieku nie kwalifikują się do powszechnego programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV, mają możliwość z korzystania z bezpłatnej szczepionki Cervarix, dostępnej w ramach refundacji w aptece. Szczepionka Cervarix jest też dostępna w ramach 50% refundacji dla dorosłych. Więcej na ten temat: https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/komu-przysluguja-bezplatne-szczepionki-przeciw-hpv/?fbclid=IwAR1257ELie1Fera_hlYG2AyyACls-T-50O2cuBiLUVokRVqoQOu6fMcOh_c oraz https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/.
Regularne wykonywanie badań cytologicznych pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium (przedrakowym). Cytologię powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz na 3 lata.
Istotniejszym elementem profilaktyki raka szyjki macicy jest systematyczne wykonywanie badań cytologicznych przez wszystkie kobiety. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby.
Kobiety w wieku od 25 do 64 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego, mogą skorzystać z bezpłatnych badań w ramach ogólnopolskiego programu. Więcej na ten temat na stronie internetowej: https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-szyjki-macicy
Wybierz życie, pierwszy krok
Od 2007 roku w powiecie gostynińskim realizowany jest wojewódzki program edukacyjny "Wybierz życie pierwszy krok". Od samego początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem szkół ponadpodstawowych. Jego głównym celem jest edukacja młodzieży oraz ich rodziców i nauczycieli w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy - więcej o programie: https://www.gov.pl/web/psse-gostynin/wybierz-zycie-pierwszy-krok.