W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykorzystajmy obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy do szerzenia wiedzy na jej temat

Europejski_Tydzień_Profilaktyki_Raka_Szyjki_Macicy

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w tym roku obchodzimy od 16 do 22 stycznia. Wykorzystajmy ten tydzień do szerzenia wiedzy na temat raka szyjki macicy i jego skutków. (na podstawie https://nationaltoday.com/european-cervical-cancer-prevention-week).

WHO podaje, że w samej tylko Europie około 28 000 kobiet umiera każdego roku z powodu raka szyjki macicy. W Polsce to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet - rocznie jest wykrywany u około 3000 kobiet, a 1700 umiera z jego powodu.

Przed zakażeniem HPV chronią szczepienia profilaktyczne oraz świadome i odpowiedzialne zachowania seksualne.

O raku szyjki macicy wiemy od bardzo dawna, na jego temat wypowiadał się już Hipokrates. Haraldowi Zur Hausenowi przypisuje się odkrycie przyczyny raka szyjki macicy, za co w 1976 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Zaobserwował on, że niektóre szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) mogą powodować raka szyjki macicy. Opracowanie szczepionki zajęło nam kolejne 30 lat.

W Polsce wciąż szczepienia przeciwko zakażeniom wirusami brodawczaka ludzkiego są szczepieniami realizowanymi odpłatnie. Eksperci rekomendują objęcie bezpłatnymi szczepieniami przeciwko HPV wszystkich nastolatków, w tym przede wszystkim dziewczęta w wieku 11-13 lat - więcej o rekomendacji: http://ptwakc.org.pl/wytyczne-i-stanowiska/rekomendacje-ekspertow-w-zakresie-szczepien-profilaktycznych-przeciwko-zakazeniom-wirusami-brodawczaka-ludzkiego-hpv-w-polsce/.

Regularne wykonywanie badań cytologicznych pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium (przedrakowym). Cytologię powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz na 3 lata.

Istotniejszym elementem profilaktyki raka szyjki macicy jest systematyczne wykonywanie badań cytologicznych przez wszystkie kobiety. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby. Kobiety w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego, mogą skorzystać z bezpłatnych badań w ramach ogólnopolskiego programu. Więcej na ten temat znajduje się na stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-szyjki-macicy.

Wybierz życie, pierwszy krok

Od 2007 roku w powiecie gostynińskim realizowany jest wojewódzki program edukacyjny "Wybierz życie pierwszy krok". Od samego początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem szkół ponadpodstawowych. Jego głównym celem jest edukacja młodzieży oraz ich rodziców i nauczycieli w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy - więcej o programie: https://www.gov.pl/web/psse-gostynin/wybierz-zycie-pierwszy-krok.

 

 

{"register":{"columns":[]}}