EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 2023
24.04.2023
W dniach 24-30 kwietnia 2023 r. obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia to #KażdaDawkaSzczepionkisięLiczy. Od ponad 200 lat szczepionki pomagają uczynić świat bezpieczniejszym, począwszy od pierwszej szczepionki przeciw ospie prawdziwej po najnowsze szczepionki mRNA przeciw COVID-19.
Temat tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień (European Immunization Week, EIW) nawiązuje do poprawy akceptacji dla szczepień w odniesieniu do globalnego spadku stanu zaszczepienia dzieci rutynowymi szczepionkami w wyniku pandemii COVID-19. #KażdaDawkaSzczepionkisięLiczy to również apel o zaangażowanie całego społeczeństwa w terminową realizację szczepień i podkreślenie potrzeby szczepienia przeciw COVID-19, zwłaszcza w grupach ryzyka.
Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia i życia wśród rodziców i opiekunów, pracowników ochrony zdrowia, polityków i dziennikarzy.
Kluczowe przesłania Europejskiego Tygodnia Szczepień 2023 dotyczą 3 obszarów:
#KażdaDawkaSzczepionkisięLiczy. Dla każdego z nas i naszych bliskich liczy się każda rekomendowana dawka szczepionki, aby zapewnić ochronę przed chorobą zakaźną.
#RealizacjaKalendarzaSzczepieńoCzasie. Bieżąca i konsekwentna realizacja szczepień ochronnych zgodnie z Kalendarzem Szczepień, w zalecanym czasie ma na celu ochronę dzieci wtedy, kiedy jej najbardziej potrzebują. Opóźnianie szczepień oznacza ryzyko wystąpienia choroby.
#RozmowaoSzczepieniach. Rozmowa między pacjentem a pracownikiem ochrony zdrowia buduje zrozumienie i motywację do szczepień zgodnie z zalecanymi schematami. Dzieląc się faktami dotyczącymi szczepień, pracownicy ochrony zdrowia podnoszą świadomość pacjentów i ratują życie.
W czasie Europejskiego Tygodnia Szczepień – Europejski Region WHO – zwraca uwagę na zwiększenie świadomości społecznej na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem wskaźników zaszczepienia. Główne obszary działań w Regionie Europejskim WHO zostaną połączone w ramach globalnego tematu „The Big Catch-up” („Wielkie nadrabianie”) .
Inicjatywy podejmowane w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień 2023:
- podkreślają znaczenie ochrony poprzez szczepienia osób najbardziej narażonych na skutki COVID-19,
- wskazują na konieczność nadrabiania zaległości (niezrealizowanych lub opóźnionych) w rutynowych szczepieniach dzieci z powodu pandemii oraz utrzymanie wysokiego stanu zaszczepienia wszystkich podstawowych szczepień dzieci i młodzieży.
- zachęcają osoby w każdym wieku do korzystania ze szczepień.
Pandemia COVID- 19 doprowadziła do spadku wskaźników szczepień dzieci w wielu krajach, a dostęp do szczepień na Ukrainie wciąż pozostaje zakłócony przez wojnę. Stąd ważne jest podkreślanie znaczenia szczepień – po to, aby chronić ludność przed chorobami, którym można zapobiec właśnie poprzez szczepienia. Poprawa sytuacji i przywrócenie bezpiecznego stanu w całej Europie stanowią wyzwania, które sprawiają, że znaczenie powszechnego dostępu do szczepionek jest większe niż kiedykolwiek.
#SzczepionkiDziałają #KażdaDawkaSzczepionkisięLiczy #ChrońmyRazem
#EuropejskiTydzieńSzczepień2023
https://szczepienia.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-szczepien-2023/
(jn, ad, at, NIZP-PZH-PIB; ECDC; WHO)
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim pragnie przypomnieć, że wszystkie dzieci i młodzież w Polsce, do ukończenia 19 roku życia, w ramach prawa do bezpłatnej profilaktycznej opieki zdrowotnej podlegają obowiązkowi realizacji szczepień ochronnych zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na dany rok kalendarzowy. Bez wątpienia szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych, stanowiącym najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie. Szczepienia ochronne wykonywane zgodnie z PSO prawidłowo budują stan uodporniania przez kolejne lata i chronią przed poważnymi konsekwencjami chorób zakaźnych teraz i w przyszłości. Wszystkie dostępne w Polsce szczepionki spełniają standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, co potwierdzają badania kliniczne.
Na przestrzeni lat obserwuje się wzrost liczby rodziców uchylających się od wykonywania obowiązku szczepień ochronnych u swoich dzieci. W połączeniu ze spadkiem wskaźników stanu zaszczepienia spowodowanych min. pandemią COVID-19 stajemy w obliczu wyzwana mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Poniższy wykres przedstawia liczbę dzieci w powiecie grodziskim (w poszczególnych rocznikach), których rodzice uchylają się od obowiązku wykonania szczepień ochronnych, zgodnie ze stanem na dzień 31.03.2023 r.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim zachęca Rodziców do zgłaszania się ze swoimi dziećmi na szczepienia ochronne, których celem jest zapewnienie skutecznej ochrony dziecka przed zachorowaniem oraz skutkami powikłań, które mogą wystąpić w przypadku przebycia chorób zakaźnych.
Na terenie powiatu grodziskiego obowiązkowym szczepieniom ochronnym podlega 22467 dzieci w wieku 0-19 lat (na podstawie danych dot. liczby kart uodpornienia posiadanych przez podmioty lecznicze).
W ramach podstawowej opieki zdrowotnej świadczenia z zakresu szczepień ochronnych udzielają:
-
Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni POZ, SOR
05-825 Grodzisk Maz., ul. Daleka 11
-
Przychodnia AWEMED
05-822 Milanówek, ul. Piasta 30
-
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "BASIS"
05-807 Podkowa Leśna, ul. Błońska 46/48
-
Przychodnia ESKULAP
05-825 Grodzisk Maz., ul. Szczerkowskiego 17
-
PRZYCHODNIA SPECJALISTYCZNA FAMIL-MED
96-316 Międzyborów, ul. Chopina 18a
-
USŁUGI MEDYCZNE NZOZ GOLE MEDYCYNA RODZINNA
05-314 Baranów, Gole 50
-
LECZNICA RODZINNA
05-825 Grodzisk Maz., ul. Kościuszki 21
-
NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ MALVITA S.C.
05-825 Grodzisk Maz., ul. Traugutta 30
-
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "MEDICUS"
05-807 Podkowa Leśna, ul. Jelenia 30 a
-
NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MEDIKON"
05-825 Grodzisk Maz., ul. Sadowa 22
-
Filia Nr 2 w Żabiej Woli Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Medycyna Rodzinna"
96-321 Żabia Wola, ul. Warszawska 24
-
Filia Nr 6 w Jaktorowie Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Medycyna Rodzinna"
ul. Warszawska 3, 96-313 Jaktorów
-
NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "OMEGA" W BARANOWIE
ul. Armii Krajowej 53, 96-314 Baranów
-
GRODZISKIE CENTRUM MEDYCZNE
05-825 Grodzisk Maz., ul. Piaskowa 17a
-
Przychodnia "BIOVENA" w Milanówku, ul. Mickiewicza 1
05-822 Milanówek, ul. Mickiewicza 1
-
PRZYCHODNIA SPECJALISTYCZNA
05-825 Książenice, ul. Mazowiecka 136A
-
NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ OPTIMA
05-827 Grodzisk Maz., ul. Bairda 56/7
-
CENTRUM MEDYCZNE W JAKTOROWIE
96-316 Jaktorów, Chylice-Kolonia, ul. Warszawska 24
-
Clinica Medica
96-321 Żabia Wola, ul. Spółdzielcza 2B
-
CENTRUM MEDYCZNE PRZYCHODNIA MARYNIN
05-825 Grodzisk Maz., Marynin, ul. Mazowiecka 73/4
Ponadto na terenie powiatu grodziskiego ze świadczeń w zakresie szczepień ochronnych udzielanych na zasadach komercyjnych można skorzystać w następujących podmiotach:
-
Przychodnia Ameds
05-827 Grodzisk Mazowiecki, ul. Kilińskiego 11 lok. 14
-
PRZYCHODNIA PROGRESS CLINIC BARTOSZ CENT
ul. Okrężna 51, 05-825 Grodzisk Maz.
-
CENTRUM MEDYCZNE KRÓLEWSKA
05-822 Milanówek, ul. Królewska 63
-
Lecznica LIFE-MED
05-825 Grodzisk Maz , ul. Kościuszki 29,