Odra
26.03.2025
Ze względu na sytuację epidemiologiczną dotyczącą zachorowań na odrę na terenie powiatu grodziskiego oraz powiatów ościennych Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim przypomina, że wirus odry przenosi się drogą powietrzno-kropelkową, razem z wydzieliną z dróg oddechowych podczas kaszlu, wydmuchiwania nosa, mówienia. Wirus odry może przetrwać i pozostać zakaźny do 2 h na powierzchniach (np. blacie stołu) skażonych wydzielinami osoby chorej lub zawieszony w kropli aerozolu w powietrzu. Do zakażenia wirusem odry może dojść nawet po tym, jak zakażona osoba opuści pomieszczenie. Objawy występują po 10-12 dniach od zakażenia. Na 2-4 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki występuje gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek, katar, kaszel. Wraz z rozwojem choroby temperatura wzrasta do 39-41°C. W jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią (plamki Koplika), a następnie czerwona wysypka stopniowo zlewa się w plamy i obejmuje całą głowę i ciało. Najczęstsze powikłania w przebiegu odry to: to zapalenie ucha środkowego, które prowadzi do utraty słuchu, biegunka, zapalenie płuc, ostre zapalenie mózgu prowadzące do obrzęku mózgu, zaburzenia wzroku prowadzące do ślepoty, rzadkie ciężkie uszkodzenia mózgu znane jako podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), którego objawy pojawiają się kilka lat po chorobie.
Jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych, stanowiącym najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, w tym odry są szczepienia ochronne.
Szczepionka przeciwko odrze występuje w postaci połączonej jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych, obejmuje podanie 2 dawek szczepionki (w 13-15 miesiącu życia oraz w 6 roku życia). Należy zaznaczyć, że każde opóźnienie w szczepieniach może być indywidualnym zagrożeniem zdrowotnym dla niezaszczepionego dziecka oraz zagrożeniem dla zdrowia publicznego, stwarzając ryzyko powstania ognisk epidemicznych odry.