W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami

06.08.2024

PARC

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim informuje o możliwości wzięcia udziału w projekcie „Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami” skoncentrowanym na sektorze gospodarki odpadami, w tym w takich procesach jak sortowanie, demontaż, rozdrabnianie, wstępne przetwarzanie odpadów plastikowych lub elektronicznych lub recykling e-odpadów w celu ponownego użycia i odsprzedaży.

 

Zgodnie z pismem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 lipca 2024 roku, projekt PARC (ang. Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals) ma na celu rozwój i wdrażanie programu badawczego i działań innowacyjnych w zakresie konsolidacji i wzmocnienia europejskiego potencjału w dziedzinie oceny ryzyka chemicznego w celu ochrony zdrowia ludzi i środowiska.

 

W ramach ww. projektu w akredytowanych laboratoriach Unii Europejskiej będzie prowadzona analiza narażenie na blisko 100 substancji chemicznych, uznanych w EU jako substancje priorytetowe, a także będą prowadzone badania w zakresie określenia skutków tego narażenia tj. wpływu chemikaliów na zdrowie. Jednym z partnerów projektu PARC jest SGGW. W ramach projektu w Pracowni Badania Metabolizmu Człowieka Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW będą realizowane badania z udziałem m.in. pracowników zajmujących się sortowaniem, demontażem, rozdrabnianiem, wstępnym przygotowaniem odpadów plastikowych lub elektronicznych, a także recyklingiem e odpadów w celu ponownego użycia i odsprzedaży. W miejscu pracy od uczestników badania zostanie pobrany materiał bioniczny (próbki krwi i moczu). Zebrane próbki zostaną przeanalizowane przy użyciu zaawansowanych metod laboratoryjnych, co umożliwi określenie ekspozycji na wybrane substancje chemiczne, takie jak np.: substancje perfluoroalkilowe, bisfenole, ftalany czy metale ciężkie. Ponadto będą wykonywane analizy pozwalające na ocenę wpływu niebezpiecznych substancji chemicznych na stan zdrowia ww. pracowników, a także będą prowadzone prace mające na celu ustalenie czynników, które w największym stopniu powodują ekspozycję na ww. substancje.

 

Więcej informacji na temat projektu PARC można znaleźć na stronie https://www.eu-parc.eu/

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi.

Materiały

Informacja dla Uczestników projektu PARC
Informacja​_dla​_Uczestników​_projektu​_PARC.pdf 0.41MB
Informacja dla firm uczestniczących w projekcie PARC
Informacja​_dla​_firm​_uczestniczących​_w​_projekcie​_PARC.pdf 0.29MB
{"register":{"columns":[]}}