Postępowanie ze stłuczonym termometrem rtęciowym
Rtęć uznawana jest za jeden z najbardziej toksycznych pierwiastków stanowiących zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również zdrowia ludzkiego.
W przypadku rozbicia termometru rtęć może się rozprzestrzenić w dość dużym promieniu od miejsca zdarzenia. Rtęć w temperaturze pokojowej stopniowo przechodzi z postaci ciekłej w postać par rtęci, które mogą dostać się do organizmu drogą wziewną i wywrzeć na niego szkodliwe działanie.
Aby temu przeciwdziałać należy jak najszybciej, z zachowaniem szczególnej dokładności, zebrać widoczne kuleczki rtęci, które zostały uwolnione z termometru na kartę papieru lub np. przy pomocy pipety (zakraplacza). Należy pamiętać o założeniu rękawiczek ochronnych oraz wywietrzeniu pomieszczenia przed przystąpieniem do zbierania drobin rtęci. Trzymaj z dala dzieci i zwierzęta.
W przypadku, gdy drobinki rtęci rozsypią się na dywan lub wykładzinę – nie używaj odkurzacza. Większe kawałki rtęci zbierz podobnie jak zostało to opisane wyżej. Natomiast na małe drobinki, które są trudne w usunięciu, rozsyp sproszkowaną czystą siarkę (nie suplementy diety), przykryj dane miejsce papierem i pozostaw tak zabezpieczoną rtęć na kilka godzin. Dopiero tak zneutralizowaną rtęć można odkurzyć z dywanu. Do neutralizowania rtęci nie należy używać środków czyszczących z chlorem i amoniakiem, ponieważ mogą one zareagować z rtęcią, tworząc toksyczne opary.
Siarkę można nabyć w aptekach lub sklepach ogrodniczych.
Zebrana rtęć przełożyć do przezroczystego, szczelnie zamykanego pojemnika wypełnionego zimną wodą. W przypadku użycia zakraplacza postępować analogicznie. Pojemnik należy opisać i oddać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) – adresy znajdują się na stronach urzędów gmin lub skontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska danego urzędu miasta. Wyrzucanie termometru rtęciowego oraz jego cząstek do zmieszanych odpadów komunalnych jest zabronione.