W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Antybiotyki należą do grupy leków posiadających zdolność do niszczenia bakterii lub zahamowania ich rozwoju, w celu leczenia zakażeń. Należy zwracać uwagę na sposób leczenia dolegliwości wynikające z infekcji organizmu. Antybiotykami leczymy jedynie zakażenia bakteryjne. Warto pamiętać, że nie należy ich stosować przy przeziębieniach czy grypie, których najczęstszą przyczyną są wirusy. W takich wypadkach należy przyjmować leki przeciwwirusowe.

Musimy pamiętać, że bakterie uodparniają się na działanie antybiotyków. Dzieje się tak w przypadku, gdy bakterie zazwyczaj podatne na działanie leku, stają się na niego oporne. W związku z tym, przeżywają one pomimo podawania leku i w dalszym ciągu się namnażają, co prowadzi do przedłużania choroby, a niekiedy śmierci.
Bakterie swoją odporność na antybiotyki osiągają wskutek zmian w ich strukturze DNA (mutacje). Niewłaściwe i nadmierne stosowanie tych środków leczniczych powoduje przyspieszenie rozprzestrzeniania się bakterii antybiotykoodpornych. Takie bakterie mogą wywoływać zakażenia u innych osób, które nie przyjmowały żadnych antybiotyków, a sposoby ich leczenia zostają zawężone. Często leczenie wymaga wtedy konieczności stosowania dużo silniejszych leków z tej grupy, częściej wywołujących niepożądane skutki.

Co roku od 10 lat, 18 listopada obchodzimy Europejski dzień wiedzy o antybiotykach, podczas którego przypomina się i kładzie nacisk na racjonalne stosowanie antybiotyków. Kampania prowadzona jest zarówno wśród społeczeństwa, jak i w placówkach medycznych.

{"register":{"columns":[]}}