Odra
25.03.2024
Wirus odry (należący do rodzaju Morbillivirus z rodziny Paramyxoviridae) jest jednym z najbardziej zaraźliwych oraz najłatwiej przenoszących się wirusów jakie znamy, a źródłem zakażenia jest nosiciel wirusa, czyli chora osoba.
Wirus odry przenosi się:
- drogą kropelkową, razem z wydzieliną z dróg oddechowych: podczas kaszlania, wydmuchiwania nosa, mówienia,
- drogą powietrzną – wirus może przetrwać i pozostać zakaźny do 2 godzin na powierzchniach skażonych wydzielinami osoby chorej lub zawieszony w kropli aerozolu w powietrzu, zatem do zakażenia wirusem może dojść nawet po tym, jak zakażona osoba opuści pomieszczenie.
Odra objawia się:
- gorączką,
- ostrym bólem gardła,
- wodnistym katarem,
- suchym kaszlem
- wysypką,
- światłowstrętem,
- białymi wykwitami w jamie ustnej,
- stanem zapalnym błon śluzowych.
Powikłania w przebiegu odry występują w zakresie dróg oddechowych, ośrodkowego układu nerwowego oraz przewodu pokarmowego m.in.:
- zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie płuc, oskrzeli, oskrzelików, krtani i tchawicy,
- zapalenie mózgu,
- zapalenie rogówki,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zapalenie żołądkowo-jelitowe, zapalenie wątroby, zapalenie wyrostka robaczkowego,
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- zgon.
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania odrze jest szczepienie ochronne. Odporność zapewniają 2 dawki szczepienia bądź przechorowanie odry. Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skojarzonej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR – Measles, Mumps, Rubella). Obecnie zgodnie z kalendarzem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciwko odrze jest obowiązkowe i nieodpłatne dla dzieci. Jest również dopuszczone do stosowania u osób dorosłych.
https://www.gov.pl/web/gis/odra