W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień AIDS

Od 1988r nieprzerwanie w dniu 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Tego dnia ludzie na całym świecie łączą się w walce przeciwko wirusowi HIV, aby pokazać wsparcie ludziom dotkniętym tym wirusem. Jest to również dzień uczczenia pamięci tych, którzy stracili życie wskutek choroby AIDS.

Na świecie blisko 37 milionów ludzi dotkniętych jest wirusem HIV. Od momentu zidentyfikowania wirusa w 1984 roku, wskutek zakażenia bądź rozwinięcia się choroby AIDS umarło już ponad 35 milionów ludzi, co czyni go jedną z najbardziej destrukcyjnych pandemii w historii. Pomimo nieustannie prowadzonej profilaktyki, ciągle mamy do czynienia z nowymi przypadkami zarażenia wirusem HIV. Światowy Dzień AIDS przypomina nam, że wirus HIV jest cały czas aktywny, oraz w dalszym ciągu istnieje potrzeba edukacji w tym temacie, walki z uprzedzeniami wobec osób zarażonych, oraz zwiększenia świadomości wśród ludzi na temat choroby.

W Polsce sytuacja epidemiologiczna jest  również niepokojąca. Według danych PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny) na dzień 15 grudnia 2017r., od początku roku wykryto aż 1442 nowych zakażeń wirusem HIV (o 165 przypadków więcej niż  w analogicznym okresie w tamtym roku), oraz 109 osób cierpi z powodu AIDS. Szacuje się, że od początku epidemii, w Polsce wykryto ponad 22tys. przypadków zarażenia wirusem, 3506 zachorowań na AIDS oraz 1374 osób zmarło wskutek choroby. Podejrzewa się jednak, że statystyki zakażeń są dużo wyższe, szacunkowo ok. 35tys., a duża część nawet nie wie o swoim zakażeniu.

Znakiem łączności z osobami zarażonymi wirusem HIV i chorych na AIDS jest czerwona wstążeczka.

{"register":{"columns":[]}}