Światowy Dzień bez Tytoniu
Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. W tym roku szczególnie zwraca się uwagę na problem uzależnienia od papierosów i e-papierosów. Dzień ten został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w celu skupienia uwagi na zdrowotny, społeczny i ekonomiczny aspekt palenia tytoniu.
Co 5 przypadek raka w krajach europejskich spowodowany jest paleniem tytoniu. Przyczynia się do ponad 80 proc. zachorowań na raka krtani i płuca, co drugi nowotwór gardła, co trzeci jamy ustnej i przełyku, co czwarty nowotwór wątroby, co piąty rak żołądka, co drugi przypadek raka dolnych dróg moczowych i jedno na dziesięć zachorowań na raka nosa i zatok. Dym papierosowy przyczynia się również do rozwoju raka jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, raka nerki i białaczki szpikowej. Średnio blisko 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów spowodowane jest paleniem tytoniu.
Korzyści wynikające z rzucenia palenia widoczne są niemal natychmiast:
- w ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi,
- w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu,
- w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc,
- rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących,
- okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących,
- piętnaście lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest takie jak u osób, które nigdy nie paliły.