Światowy Dzień Rzucania Palenia
16.11.2023
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Hajnówce przypomina, że 16 listopada bieżącego roku, tj. trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia.
Pomysł akcji zrodził się w Stanach Zjednoczonych u dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Efekt był niespodziewany, bo aż 150 tysięcy osób podjęło próbę ograniczenia się w paleniu papierosów przez jedną dobę. W kolejnych latach akcja objęła już wszystkie stany i następne tysiące palaczy. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.
Światowy Dzień Rzucania Palenia jest okazją do zwrócenia uwagi na kwestię negatywnych skutków czynnego i biernego palenia tytoniu oraz zachęcenie osób palących, aby przynajmniej w tym dniu powstrzymały się od wszystkich form konsumpcji tytoniu. Jedna doba nie wystarczy, aby rzucić palenie, ale może stać się krokiem do podjęcia decyzji o zerwaniu z uzależnieniem
Na całym świecie tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku, natomiast w Polsce z powodu palenia tytoniu umiera około 70 tysięcy mieszkańców.
Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje. Dym tytoniowy:
- podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka,
- ma właściwości alergizujące,
- ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy),
- może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych.
Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.
Poniżej przykładowe korzyści, które płyną z rzucenia palenia:
- łatwiejsze oddychanie,
- poprawa cery i stanu skóry,
- lepsze odczuwanie smaków i zapachów,
- poprawa płodności,
- poczucie wolności od nałogu,
- koniec z nieprzyjemnym zapachem włosów i ubrań,
- zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych i nowotworów,
- zmniejszenie wydatków,
- ochrona najbliższych przed paleniem biernym.
Zachęcamy do lektury:
- https://www.nio.gov.pl/profilaktyka-i-badania-przesiewowe/poradnia-pomocy-palacym/
- https://planujedlugiezycie.pl/index.php/aktualnosci/swiatowy-dzien-rzucania-palenia/
- http://jakrzucicpalenie.pl/rzuc-palenie-z-aplikacja/