W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

12. ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ ORAZ ODZIEŻ I OBUWIE ROBOCZE

Zgodnie z ustawą Kodeks pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze oraz  środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami:
1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednakże NIE DOTYCZY TO STANOWISK, na których są wykonywane prace związane
z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży
i obuwia roboczego i nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze muszą posiadać właściwości ochronne
i użytkowe, a pracodawca  zapewnia odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie
 i odkażanie oraz obowiązany zapewnić, aby ŚRODKI OCHRONY indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, KTÓRE w wyniku stosowania w procesie pracy ULEGŁY SKAŻENIU środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi, były przechowywane wyłącznie w miejscu przez niego wyznaczonym, a POWIERZANIE PRACOWNIKOWI ICH PRANIA, konserwacji, odpylania i odkażania JEST NIEDOPUSZCZALNE.

Rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz szczegółowe zasady ich stosowania znajdują się
w załączniku 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r.
w sprawie ogólnych przepisów bhp

Materiały

RODZAJE PRAC W KTÓRYCH MOŻE BYĆ WYMAGANE STOSOWANIE ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ
RODZAJE​_PRAC​_W​_KTÓRYCH​_MOŻE​_BYĆ​_WYMAGANE​_STOSOWANIE​_ŚRODKÓW​_OCHRONY​_INDYWIDUALNEJ.pdf 0.27MB
RODZAJE ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ
RODZAJE​_ŚRODKÓW​_OCHRONY​_INDYWIDUALNEJ.pdf 0.11MB
{"register":{"columns":[]}}