W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania EFSA - Wybieraj bezpieczną żywność

08.09.2021

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozpoczął kampanię informacyjną „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood, która potrwa do 20 października 2021r.

Na obrazku widoczne produkty żywnościowe z różnych grup(nabiał, pieczywo, warzywa i owoce itd) i ręce sięgające po nie.

Celem kampanii jest uświadomienie konsumentom jak istotną rolę odgrywa nauka (ze szczególnym uwzględnieniem misji EFSA) w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności w UE oraz zachęcenia obywateli do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych.

Kampania skierowana jest głównie (lecz nie jedynie) do obywateli UE w wieku 25 — 45 lat ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i młodych rodziców.

Konsumenci w Unii Europejskiej należą do najlepiej chronionych i poinformowanych o zagrożeniach w łańcuchu żywnościowym obywateli na świecie. Unijny system bezpieczeństwa żywności wytycza odpowiednie zasady i wymagania dla przedsiębiorców, organów kontrolnych, jak również daje konsumentom prawo do dostępu do wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa produkcji, przetwarzania, pakowania, etykietowania i sprzedaży żywności.

W ramach tego systemu niezależni eksperci EFSA przeprowadzają ocenę ryzyka na podstawie przeglądu danych naukowych i badań. EFSA współpracuje z krajowymi organami bezpieczeństwa żywności w całej Europie, z krajowymi partnerami, a także międzynarodowymi organizacjami, aby wymagania dot. bezpieczeństwa żywności opierały się na rzetelnych dowodach naukowych. Kluczowym przesłaniem kampanii jest zachęcenie obywateli do dokonywania świadomych i pewnych wyborów żywieniowych.

Państwowa Inspekcja Sanitarna oprócz rozpropagowania akcji edukacyjnej „Wybieraj Bezpieczną Żywność” realizować będzie działania edukacyjne od września do października w placówkach oświatowo-wychowawczych. Skierowane one będą głównie, ale nie jedynie, do rodziców  dzieci szkolnych i przedszkolnych.

Unijny system bezpieczeństwa żywności poprawia jakość i bezpieczeństwo mięsa i wędlin dla konsumentów oraz chroni zwierzęta przed zbędnym cierpieniem.
Porady naukowe EFSA wspierają ten system w całym łańcuchu żywieniowym.

 

  1. Bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym
  • Warunki chowu/utrzymywania;
  • Choroby odzwierzęce przenoszone przez żywność;
  • Bezpieczeństwo żywienia/pasz;

Reakcja UE na występowanie Salmonella w ciągu 5 lat (2004 do 2009) liczba przypadków u ludzi spadła o 50%.

 

  1. Ubój
  • Metody kontroli;
  • Mycie, czyszczenie, dezynfekcja/produkty biobójcze;
  • Warunki higieny;
  • Dobrostan podczas uboju;

Kontrola mięsa (2013) zintegrowane podejście obejmujące zdrowie/dobrostan zwierząt oraz zanieczyszczenia biologiczne/chemiczne.

 

  1. Przygotowywanie i obróbka
  • Konserwacja;
  • Przyprawy;
  • Substancje żelujące;
  • Obróbka mechaniczna;

Azotany/azotyny w mięsie (2017). Dodatki użyte do konserwacji mięsa powstrzymują rozwój drobnoustrojów (szczególnie bakterii powodujących zatrucie jadem kiełbasianym). Podmioty działające na rynku żywności stosują je w celu zachowania czerwonego koloru mięsa i poprawy aromatu.

 

  1. Przechowywanie, opakowania, konsumpcja
  • Czas/temperatura;
  • Sprzedaż hurtowa/detaliczna/ gospodarstwo domowe;
  • Materiały opakowanie;
  • Porady żywnościowe;

Psucie się mięsa podczas przechowywania i transportu (2016). Wpływa czasu, temperatury na rozwój bakterii w wołowinie, wieprzowinie, jagnięcinie, drobiu.

Osoby zarządzające ryzykiem na poziomie europejskim i krajowym stosują porady naukowe EFSA, aby opracować odpowiednie zasady, metody kontroli praz programu monitorowania zapewniające bezpieczeństwo mięsa.

Więcej informacji na temat kampanii EFSA #EUChooseSafeFood dostępnych jest na stronie:

https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl

Materiały

kampania EFSA
Meat-Safety​_PL6​_(1).pdf 0.25MB
{"register":{"columns":[]}}