W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje: Pamiętajmy o nawodnieniu organizmu! #latozsanepidem

31.07.2023

Lato, upały, wysoka temperatura i suche powietrze wzmagają uczucie pragnienia. Czy zwykła woda wystarczy by odpowiednio nawodnić organizm? Wśród zasad zdrowego żywienia ważną rolę w naszym odżywianiu odgrywa woda !

Bezpieczne wakacje: Pamiętajmy o nawodnieniu organizmu!

Woda jest uniwersalnym napojem gaszącym pragnienie. To również jeden z niezbędnych składników pokarmowych, który trzeba dostarczać organizmowi regularnie i w odpowiednich ilościach. Jej niedobór szybko prowadzi do odwodnienia i związanego z tym gorszego samopoczucia, osłabienia organizmu, mniejszej możliwości koncentracji . Później pojawiają się poważniejsze dolegliwości (m.in. ze strony układu moczowego, krwionośnego, pokarmowego), które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego pamiętajmy o prawidłowym nawodnieniu w szczególności latem, gdy królują wysokie temperatury !

Zalecenia żywieniowe podają, że w czasie upału należy wypić około 2 litry płynów. Jest to około 8 szklanek stołowych. Ich picie należy rozłożyć równomiernie w czasie. Wypicie całości naraz nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić. Organizm ludzki nie ma możliwości magazynowania wody, dla-tego nie można wypić jej na zapas. Bardzo ważny jest też sposób picia. Nie pijmy w biegu, najlepiej napijmy się na spokojnie. Aby skutecznie się nawadniać dodatkowo pijmy przynajmniej pół szklanki zarówno przed jak i po każdym wysiłku lub męczącej czynności.

Wysoka temperatura i świecące słońce to dla organizmu spore wyzwanie, dlatego starajmy się jak najbardziej ułatwiać ten czas. Pamiętajmy o regularnej podaży płynów, by bez większych problemów funkcjonował nawet w tak ciężkich warunkach pogodowych

Woda zawarta jest również w spożywanych produktach i potrawach (np. w warzywach, owocach, zupach). Picie wody w czasie upałów może nas uchronić przed przegrzaniem i odwodnieniem organizmu. Nie wolno zapominać o nawadnianiu dzieci i osób starszych, które mogą mieć zaburzone poczucie pragnienia. Woda reguluje temperaturę ciała, usuwa toksyny i gasi pragnienie. Więcej niż normalnie powinny pić matki karmiące piersią oraz kobiety ciężarne !

Woda bywa określana czwartym makroskładnikiem i mimo, że nie niesie wartości energetycznej, to odgrywa fundamentalną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Ciało dorosłej osoby składa się w 60% z wody, a tkanka mięśniowa zawiera jej 75%. Jest to więc substancja, która najpowszechniej ze wszystkich występuje w ciele człowieka. Co ciekawe najmniej wody zawiera tkanka tłuszczowa, bo około 5%. Woda pełni szereg ról w organizmie, ale podczas wysiłku jej kluczową rolą staje się utrzymanie odpowiedniej temperatury organizmu. Pracujące mięśnie generują dużo ciepła i musi być ono uwolnione do środowiska, inaczej dojdzie do przegrzania organizmu. Wysoka temperatura ciała (ponad 39,5oC) powoduje silne uczucie zmęczenia, a dalsze wzrastanie temperatury jest niebezpieczne dla mózgu, nerek i wątroby.

Szacuje się, że przy bardzo intensywnym wysiłku (90% VO2max) temperatura ciała wzrastałaby co 4 do 5 minut, gdyby nie odpowiednie mechanizmy, które temu zapo-biegają. Dlatego zaczynamy się pocić, żeby ciepło mogło rozproszyć się razem z parującą wodą. Konsekwencją pocenia jest utrata wody i elektrolitów. W przeciwieństwie do tłuszczu, węglowodanów i białek organizm nie ma żadnych zapasów wody. Natomiast już odwodnienie na poziomie 2% negatywnie wpływa na zdolności wysiłkowe i nie obserwuje się adaptacji do warunków odwodnienia. Odwodnienie jest czymś czemu należy zapobiegać na bieżąco, ponieważ nie da się uzupełnić wody na zapas. Nawadnianie jest rozcią-gnięte w czasie, a silne odwodnienie spowalnia opróżnianie żołądka co dodatkowo utrudnia nawadnianie. Nawodnienie na co dzień !

O nawodnienie warto dbać cały czas ! Dietetycy i żywieniowcy stawiają na wodę. Jed-nak sięgając po butelkę należy dokładnie przeczytać etykietę ponieważ woda wodzie nierówna. Podczas upałów najlepiej wybierać wody średnio i wysokozmineralizowane, ponieważ dostarczą one elektrolitów traconych wraz z potem. Aby uatrakcyjnić smak wody można dodać do niej sok lub plasterki cytryny, ogórka, miód, owoce, imbir lub miętę. Soki i słodkie napoje są niewskazane podczas upałów. Wysokie stężenie cukru będzie działało odwadniająco, ponieważ woda będzie wyciągana z komórek, aby obniżyć stężenie cukru. Jeśli chcemy napić się soku owocowego wskazane jest jego rozcieńczenie w stosunku 1:1 z wodą mineralną. W upalne dni warto zwięk-szyć również spożycie warzyw i owoców, które składają się głównie z wo-dy. Można je przygotować w postaci zupy lub koktajlu.

Wysoka temperatura i świecące słońce to dla organizmu spore wyzwanie, dlatego staraj-my się jak najbardziej ułatwiać ten czas. Pamiętajmy o regularnej podaży płynów, by nasz organizm funkcjonował bez większych problem nawet w tak ciężkich warunkach pogodowych

{"register":{"columns":[]}}