Kierownik: Kamila Galemba – Maciejewska
ul. Stanisława Staszica 16; 62-500 Konin
tel: 63 246 49 28
tel: 63 246 49 22 - Punkt Przyjmowania Próbek do Badań
e-mail: schorzenia.jelitowe.psse.konin@sanepid.gov.pl
Zakres wykonywanych badań:
- badania bakteriologiczne,
- parazytologiczne,
- skuteczności procesów sterylizacji.
Próbki do badań pobierane są przez Pacjentów zgodnie z instrukcją i dostarczane do laboratorium wraz z wypełnionym zleceniem/protokołem do badań.
Kał na nosicielstwo pałeczek Salmonella/Shigella przyjmowany jest w wymazówkach z podłożem transportowym (próbki kału pobrane z 3 kolejnych dni - po jednej z każdego dnia), podłoża są wydawane bezpłatnie w naszym Laboratorium.
Zakład pracy chcący przebadać na nosicielstwo grupę powyżej 5 osób jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu z 2-dniowym wyprzedzeniem.
Harmonogram przyjmowania prób:
- Próbki do badań na nosicielstwo Salmonella/Shigella:
- poniedziałek – czwartek 8:00 – 12:00,
- Badania od osób z podejrzeniem zakażenia układu pokarmowego oraz badania nadzorowe:
- poniedziałek – środa 8:00 – 12:00,
- Kał na pasożyty:
- poniedziałek – czwartek 8:00 – 13:30,
- Testy biologiczne do badania skuteczności sterylizacji:
- Sporal A
- poniedziałek – piątek 8:00 -13:30,
- Attesty i Biobrawne
- poniedziałek – środa, piątek 8:00 – 13:30.
Laboratorium nie przyjmuje próbek dostarczonych pocztą lub kurierem.
Punkt przyjmowanie próbek do badań w Sekcji Schorzeń Jelitowych mieści się w Budynku A Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej przy ul. Stanisława Staszica 16, 62-500 Konin.
Opłatę za badanie w kierunku nosicielstwa Salmonella / Shigella uiszcza się w Kasie PSSE w Koninie w momencie dostarczenia próbek do badań. Kasa czynna od poniedziałku do piątku od 7:30 do 14:00. Płatność kartą oraz gotówką.
Fakture VAT otrzymuje Klient na życzenie podczas płatności za badanie TYLKO w dniu oddania prób (dotyczy firm) lub w ciągu 3 miesięcy na podstawie paragonu (dotyczy osób fizycznych).
Podstawa prawna: ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.
Obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym w kierunku nosicielstwa pałeczek Salmonella i Shigella podlegają:
- uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby,
- osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby,
Na podstawie wyników badań kału dla celów sanitarno-epidemiologicznych lekarz medycyny pracy wydaje oraz przekazuje osobie badanej a także pracodawcy albo osobie zlecającej wykonanie prac orzeczenie lekarskie:
- o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
- o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osob
Informacje dodatkowe:
Wyniki badań kału w kierunku nosicielstwa pałeczek Salmonella i Shigella wpisywane są do książeczek zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych przez lekarza medycyny pracy.