W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania informacyjna "Wybieraj Bezpieczną Żywność"

07.06.2024

Kampania informacyjna ,,Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood -IV edycja 2024 ,,Jedz bezpiecznie”

Wybieraj Bezpieczną Żywność 2024

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie informuje, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) prowadzi IV edycję kampanii informacyjnej „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood. W roku 2024 kampania przebiega pod nazwą #Safe2EatEU ,,Jedz bezpiecznie”
Celem kampanii jest przekazanie naukowych faktów na temat żywności.
Cele kampanii: 
•    zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności, 
•    zachęcenie społeczeństwa do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych,

Grupa docelowa: 
•    osoby w wieku 18-55 lat ze szczególnym uwzględnieniem młodych rodziców oraz osób zainteresowanych bezpieczeństwem żywności i nauka !

Przekaz 
Aby w pełni delektować się jedzeniem, musisz mieć pewność, że jest ono bezpieczne. Dzięki nauce możesz być spokojny! Żywność dostępna na polskim rynku jest bezpieczna. Są produkty bardziej i mniej wartościowe pod względem odżywczym, ale wszystkie są bezpieczne. Europejscy naukowcy współpracują ze sobą, aby chronić konsumentów przed zagrożeniami związanymi z żywnością ! Tematyka kampanii skupia się w bieżącym roku na 3 tematach:   
1.    Suplementy diety
2.    Higiena żywności
3.    Choroby przenoszone przez żywność
                     


1.    Suplementy diety
Suplementy diety zawierają witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, enzymy i ekstrakty ziołowe, które mają postać tabletek, kapsułek, proszków i płynów. Można je kupić bez recepty w aptekach, supermarketach, sklepach specjalistycznych i przez Internet. Suplementy diety nie są produktami leczniczymi, a ich stosowanie nie ma na celu leczenia ani zapobiegania chorobom. W UE suplementy diety są uregulowane jako żywność. Suplementy diety są dostępne w różnych dawkach i w różnych kombinacjach. Niektóre grupy populacji, które są bardziej narażone na pewne niedobory składników odżywczych, mogą odnosić korzyści ze stosowania suplementów diety, np. kobiety w ciąży lub zamierzające zajść w ciążę, niemowlęta, osoby o niewystarczającej ekspozycji na słońce czy weganie. Suplementy diety nie powinny być postrzegane jako substytut odpowiednio zbilansowanej diety.                                                                                         
Większość ludzi nie potrzebuje suplementów diety, ponieważ ich dieta zapewnia im wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują, wyjątkiem może być witamina D, jeśli ekspozycja na słońce jest ograniczona. Do funkcjonowania naszego organizmu potrzebna jest tylko określona ilość każdego składnika odżywczego, a przekroczenie tych ilości wcale nie musi być korzystne. Niektóre substancje przyjmowane w dużych dawkach mogą mieć negatywne skutki, a nawet stać się szkodliwe. Więcej informacji: 
https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/
https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/topic/eu/food-supplements #EUChooseSafeFood 

2.Higiena żywności.
Należy pamiętać o kilku praktycznych zasadach, które koncentrują się na utrzymywaniu wszystkiego w czystości, odpowiednim przechowywaniu i dokładnym gotowaniu żywności. Ważne jest również, aby rozdzielać żywność przyrządzoną od tej surowej.
Światowa Organizacja Zdrowia opracowała bardzo przydatną listę kontrolną:
•    Utrzymuj czystość
•    Oddzielaj żywność surową od ugotowanej
•    Gotuj dokładnie
•    Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze
•    Używaj bezpiecznej wody i żywności
Więcej informacji: https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/topic/pl/food-hygiene #EUChooseSafeFood 

3.Choroby przenoszone przez żywność

Bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny podczas przygotowywania żywności. Jajka i mięso muszą być odpowiednio ugotowane, aby można je było bezpiecznie spożywać. Większość przypadków zatrucia pokarmowego jest wywoływana przez bakterię pochodzącą z surowej żywności, która weszła w kontakt z żywnością gotową do spożycia. Salmonella jest rodzajem bakterii, która u ludzi może wywoływać chorobę nazywaną salmonellozą. Jest częstą przyczyną występowania chorób przenoszonych przez żywność, a każdego roku w Europie odnotowuje się ponad 91 000 przypadków salmonellozy. W żywności salmonella występuje głównie w jajach i surowym mięsie świń, indyków i kurcząt. Może się rozprzestrzeniać wśród ludzi za pośrednictwem zakażonej żywności.    
Objawy salmonellozy u ludzi obejmują gorączkę, biegunkę i skurcze jamy brzusznej. Jeżeli spowoduje zakażenie krwi, może stanowić zagrożenie dla życia. Europejscy naukowcy również uważnie analizują zagrożenia związane z czynnikami chorobotwórczymi, które mogą powodować zanieczyszczenie żywności jak np. owoce, warzywa, zboża i przyprawy. Najgorzej ocenianymi mieszankami żywności i czynników chorobotwórczych są salmonella i zielone warzywa liściaste spożywane w stanie surowym, a następnie salmonella i warzywa cebulowe i łodygowe, takie jak cebula i szparagi. 
Więcej informacji: https://www.efsa.europa.eu/pl/safe2eat

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Koninie po raz czwarty włącza się w realizację kampanii informacyjnej pt. ,,Wybieraj Bezpieczną Żywność”, m.in. poprzez działania edukacyjne. Więcej informacji na stronie kampanii: https://www.efsa.europa.eu/pl/safe2eat


Źródła:
Kampania ,,Wybieraj bezpieczną żywność”  #EUChooseSafeFood 
https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl

{"register":{"columns":[]}}