W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Badania Sanitarno-Epidemiologiczne i Orzeczenie Lekarskie do Celów Sanitarno-Epidemiologicznych

Badania Sanitarno-Epidemiologiczne i Orzeczenie Lekarskie do Celów Sanitarno-Epidemiologicznych

„Książeczka sanepidowska” została zastąpiona orzeczeniem lekarskim !!!

Badania sanitarno-epidemiologiczne, w odróżnieniu od badań pracowniczych wykonywanych na podstawie Kodeksu Pracy.

Badania sanitarno-epidemiologiczne mają na celu zapewnienie ochrony zdrowia nie pracownika, lecz osób trzecich (w tym przypadku podopiecznych), które mogą ulec zakażeniu w wyniku kontaktu z zakażonym opiekunem wykonującym prace, przy których istnieje możliwość przeniesienia czynnika zakaźnego.

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2016 r., poz. 1866), powinny być wykonane u wszystkich osób podejmujących lub wykonujących czynności/prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby niezależnie od obowiązku wykonania badań lekarskich wynikających z Kodeksu Pracy.

Obowiązek wykonywania badań sanitarno-epidemiologicznych regulują obecnie wprost przepisy rozdziału 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przedmiotowa ustawa nakłada obowiązek badań do celów sanitarno-epidemiologicznych na osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby oraz na uczniów, studentów i doktorantów kształcących się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby i inne osoby podejrzane o zakażenie.

Do prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby należą:

  • prace na stanowiskach związanych m.in. z ciągłym (t.j. stałym, bezpośrednim i bliskim) kontaktem z innymi osobami stwarzające zagrożenie przeniesienia zakażenia drogą kropelkowo-powietrzną i powietrzno-pyłową na inne osoby,
  • czy też na stanowiskach związanych z wytwarzaniem, pakowaniem, dystrybucją lub przechowywaniem nieopakowanej żywności, a także przygotowaniem i wydawaniem posiłków, myciem naczyń i pojemników przeznaczonych na żywność.

Treść zamieszczono ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego: https://www.gov.pl/web/gis/badania-do-celow-sanitarno-epidemiologicznych

 

Jak wykonać badanie sanitarno-epidemiologiczne?

Badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych składa się z badania lekarskiego (podmiotowego i przedmiotowego) oraz dodatkowych badań (np. badanie mikrobiologiczne kału w kierunku Salmonella, Shigella czy  badanie RTG płuc). Zakres badań dodatkowych ustala lekarz przeprowadzający badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych, uwzględniając potencjalną drogę szerzenia się zakażenia na konkretnym stanowisku pracy, przy wykonywaniu określonych czynności zawodowych.

Badania laboratoryjne w kierunku Salmonella, Shigella  wykonywane są w Laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starogardzie Gdańskim. Materiał do badań należy dostarczyć  do punktu przyjęć mieszczącym się w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie . Szczegółowe informacje dotyczące poboru i dostarczenia materiału (kału) do badań w kierunku Salmonella, Shigella  można znaleźć na naszej stronie internetowej:

https://www.gov.pl/web/psse-koscierzyna/badabie-kalu-na-nosicielstwo

 

Z uzyskanymi wynikami badań dodatkowych należy udać się do lekarza, najlepiej lekarza medycyny pracy, który po przeprowadzeniu badania może wydać:

1. orzeczenie lekarskie o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;

2. orzeczenie lekarskie o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

 

{"register":{"columns":[]}}