W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy

Komunikat

Z dniem 28 lipca 2024 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennymlub reprotoksycznym w środowisku pracy (Dz.U. 2024 poz. 1126)

Przepisami, którym podlegają substancje rakotwórcze i mutagenne kategorii 1A lub 1B zostały objęte również substancje reprotoksyczne (działające szkodliwie na rozrodczość) kategorii 1A lub 1B z uwzględnieniem pracowników przy pracach, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z tymi substancjami.

Przykładowymi substancjami reprotoksycznymi są:

  • metale i/lub ich związki (ołów, kadm, chrom, nikiel, rtęć, metylortęć),
  • związki boru (tritlenek diboru, kwas borowy, borany),
  • tlenek węgla,
  • bis fenol A, ftalany,
  • 2-metoksyetanol, 2-etoksyetanol, octan 2-metoksyetanol,
  • formamid, dimetyloformamid,
  • n-metylopirolidon, n-etylopirolidon,
  • imidazol i jego pochodne,
  • nitrobenzen,
  • dimetyloacetamid.

Zwiększone ryzyko zawodowe w pracy z substancją o działaniu reprotoksycznym odnosi się do młodocianych i kobiet w ciąży. Prace w narażeniu na substancje lub mieszaniny o działaniu szkodliwym na rozrodczość kategorii 1A, 1B lub 2 albo dodatkowa kategoria szkodliwego wpływu na laktację lub szkodliwego oddziaływania na dzieci karmione piersią (H360, H360D, H360FD, H360Fd, H360Df, H361, H361d, H361fd, H362) są wzbronione dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 3.04.2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiącychdziecko piersią.

Zgodnie z art. 179 § 1 ustawy z 26.06.1974 r. Kodeks pracy, pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracy wzbronionej takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. 


Prace w narażeniu na działanie substancji lub mieszanin o działaniu szkodliwym na rozrodczość, kategoria 1A lub 1B (H360, H360F, H360FD, H360Fd, H360D, H360Df) uznaje się również za prace wzbronione dla młodocianych. Art. 204 Kodeksu Pracy stanowi, że nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych wg załącznika nr 1 do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

 

Materiały

Ulotka dotycząca rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy
medical​_(Flyer).pdf 9.16MB
{"register":{"columns":[]}}