Bezpieczne walentynki 2022
Już jest…nadszedł ten czas, romantycznych spojrzeń, nieśmiałych pocałunków, wspaniałych uniesień…ale Walentynki, to czas sprzyjający zawieraniu nowych, nie zawsze przemyślanych znajomości i podejmowaniu ryzykownych zachowań. Jest prawdopodobne, że wśród spotykanych ludzi będą osoby żyjące z HIV. Często tego nieświadome. Podstawą profilaktyki jest wiedza o sytuacjach ryzykownych, podczas których może dojść do zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Jeśli zachowałeś się ryzykownie, zrób test na HIV
jest to jedyna metoda sprawdzenia, czy doszło do zakażenia !!!
Test można wykonać anonimowo, bezpłatnie, bez skierowania w punktach konsultacyjno-diagnostycznych, których lista jest dostępna pod adresem aids.gov.pl/pkd.
PAMIĘTAJ ! Należy przestrzegać prostych zasad, by uniknąć zakażenia wirusem HIV:
-
Wykonuj tatuaże i przekłuwaj uszy tylko w specjalistycznych gabinetach!
-
Bądź wierny partnerowi i wymagaj wierności od partnera!
-
Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych - nowy partner może być zakażony HIV!
-
Unikaj narkotyków i „dopalaczy”!
-
Używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych!
-
Pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV!
Trzy główne drogi zakażenia:
-
przez krew – gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową np. do oka, nosa, jamy ustnej, na narządy płciowe lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych z innymi igieł i strzykawek np. do podawania środków odurzających, anabolików w zastrzykach;
-
przez kontakty seksualne – udowodniono, że prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV, jeśli m.in. są spełnione następujące warunki: jest dobrej jakości, została właściwie założona, jest od początku do końca stosunku na swoim miejscu, nie pękła i nie zsunęła się;
-
podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko – dlatego kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży powinny wykonać test w kierunku HIV.