Profilaktyka HIV/AIDS
Konkurs „Nie daj szansy AIDS”
Finał konkursu „Nie daj szansy AIDS” na film pod hasłem „Krótki film o HIV” 2016r.
W roku 2016r. w ramach realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, został ogłoszony konkurs na film nt. profilaktyki HIV/AIDS ph.: „Krótki film o HIV” dla uczniów I, II i III klas szkół gimnazjalnych z terenu województwa wielkopolskiego. Regulamin konkursu został przekazany do wszystkich szkół gimnazjalnych z terenu woj. wielkopolskiego. Na etap powiatowy wpłynęło ogółem 65 prac (finalistów etapu szkolnego). Do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu przesłano 29 filmów (laureatów I miejsca etapu powiatowego).
W finale konkursu na film, który odbył się 24.11.2016r. roku w Multikinie przy ul. Królowej Jadwigi w Poznaniu, udział wzięli laureaci I miejsca etapu powiatowego wraz z rodzicami i opiekunami (140 osób). Cenne nagrody rzeczowe dla finalistów I, II i III miejsca oraz dla osób wyróżnionych w wojewódzkim etapie konkursu ufundowali:
Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Urząd Wojewódzki,
Andrzej Trybusz
Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu
Łukasz Krysztofiak
Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego
Jarosław Cieszkiwicz
Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego, Departament Ochrony Zdrowia i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Marszałkowskiego woj. wielkopolskiego w Poznaniu
Katarzyna Wardzińska – Kuratorium Oświaty w Poznaniu
Laureatki I miejsca Olga Lauba, Gabriela Rożek i Wiktoria Fimińska z Gimnazjum w Zbąszyniu.
Wszyscy uczestnicy finału konkursu w Multikinie uczniowie, ich rodzice i opiekunowie oraz goście zaproszeniu zostali do obejrzenia filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.
Przygotowała:
Magdalena Stoicka-Kluj
EPIDEMIOLOGIA
HIV i AIDS w Polsce - dane od początku epidemii (1985 r.) do
31 listopada 2016 roku (dane z Państwowego Zakładu Higieny):
- 20 973 zakażonych ogółem,
- 3 425 zachorowań na AIDS,
- 1 354 chorych zmarło.
Do 31 lipca 2016r. leczeniem ARV objętych było około 9 149 pacjentów, w tym 113 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia "Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce na lata 2012 - 2016" (dane z Krajowego Centrum ds. AIDS).
Testy na HIV
HIV/AIDS w województwie wielkopolskim
dane z Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu:
- od 1987r. (początek rejestracji osób zakażonych) do 15 listopada 2016 roku zanotowano 1251 przypadków zakażeń HIV.
- od 1 stycznia 2016 r. do 15 listopada 2016 r. zanotowano:
- 112 nowych zakażeń (w tym 5 kobiet),
- 6 zachorowań na AIDS,
- nie zarejestrowano zgonów.
Historia Czerwonej Kokardki
„Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.
Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką, upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, namiętności, walkę i miłość.
Czerwona kokardka ma kształt odwróconej litery V, co oznacza, że jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. Symbol stworzyła organizacja charytatywna Visual AIDS zrzeszającą artystów działających w Nowym Jorku. Celem było upamiętnienie zmarłych i chorych na AIDS, a także zwiększenie świadomości na temat HIV i AIDS.
W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS, które otrzymują osoby lub instytucje przyczyniające się w szczególny sposób do poprawy jakości życia osób zakażonych HIV, chorych na AIDS, bądź wnoszących istotny wkład w działania profilaktyczne w obszarze HIV i AIDS w Polsce.
PROFILAKTYKA
Profilaktyka - najważniejszy element zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem HIV.
PUNKTY KONSULTACYJNO - DIAGNOSTYCZNE PKD W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM
PKD w Poznaniu
UWAGA! od 1 sierpnia 2024 r. zmiana lokalizacji Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Poznaniu
ul. Półwiejska 17/18, gabinet nr 1, 61-870 Poznań
Godziny pracy Punktu:
poniedziałek 16.00 – 20.00
czwartek 16.00 – 20.00
piątek 10:00 – 14:00
Pobrania krwi odbywają się do godz. 19.30.
Telefon informacyjny: 730 110 830 – czynny w środy w godz. 17.30 – 19.00.
E-mail Punktu: poznanpkd@gmail.com
Aktualne adresy i godziny pracy PKD w Polsce znajdują się na stronie internetowej www.aids.gov.pl w zakładce „Testy na HIV”.
Test w kierunku HIV jest jedyną metodą dowiedzenia się, czy doszło do zakażenia. Powszechnie dostępne w laboratoriach diagnostycznych są testy wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce), oparte na metodzie ELISA (EIA). Są to tak zwane testy przesiewowe. Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od tego, gdzie wykonuje się test.
- Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV. Jeżeli od „ryzykownego zachowania” minęło 12 tygodni i więcej, a wynik testu przesiewowego jest ujemny, oznacza to, iż nie doszło do zakażenia.
- Wynik dodatni (pozytywny) testu ELISA (EIA) nie dowodzi jeszcze zakażenia. Z różnych przyczyn taki wynik może być fałszywie dodatni. Wynik taki zawsze musi zostać potwierdzony testem potwierdzenia. Dopiero dodatni wynik testu potwierdzenia upoważnia do stwierdzenia, iż pacjent jest zakażony HIV.
Sam decydujesz o miejscu i sposobie wykonania testu!
Poradnictwo przed i po teście jest bardzo ważne!
Zachęcamy do wykonania testu w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych (PKD), w których można wykonać test w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz co najważniejsze – ustali, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca towarzyszy również podczas otrzymania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości postępowania.
Poza PKD badania możesz wykonać w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w niektórych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu różnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nieanonimowe i rzadko poprzedzone rozmową okołotestową.
Podczas kontaktów seksualnych istnieje ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i typu C, a także wieloma innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto, w trosce o zdrowie, wykonać badania także w tym kierunku.
Jeżeli stwierdzisz, że Twoje zachowanie mogło narazić Cię na zakażenie wirusem HIV – warto wykonać badania - aby móc właściwie postępować
i zaplanować swoją przyszłość. (źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS).