W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia - 17 listopada

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.

W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się!

 Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane

są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących

do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci)

mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

5 sposobów rzucenie palenia bez tycia

Rzucenie palenia nie musi oznaczać, że przytyjemy! Ogromne znaczenie ma to, w jaki sposób rzucamy palenie. Najczęściej przyrost masy ciała wynika z braku właściwych proporcji pomiędzy tym ile kalorii zjadamy, a ile wydatkujemy na różne formy aktywności.

Jak to się ma do odstawienia papierosów?

Po rzuceniu palenia zmieni się nieco nasza fizjologia i znacznie zmienią nasze zachowania. Mogą wystąpić przejściowe zaburzenia związane np. ze zwiększonym łaknieniem, czy z „chwilową” niedoczynnością tarczycy, która reguluje tempo przemiany materii. Dodatkowo jedzenie kusi smakami i zapachami, które odczuwamy intensywniej, gdyż nasze zmysły smaku i powonienia zaczynają pracować we właściwy sposób. Najpoważniejszym jednak przeciwnikiem w walce o utrzymanie zrównoważonego bilansu energetycznego jest tendencja do zastępowania czynności palenia, czynnością jedzenia. Dlatego sprawdź propozycje sposobów na rzucenie palenia bez tycia.

5 sposobów na rzucenie palenia bez tycia:

Zastąp nawyki

Nawyk palenia zastąp lubianą przez siebie aktywnością. Na etapie przygotowania się do odstawienia papierosów warto przeanalizować w jakich sytuacjach nawykowo sięgamy po papierosa i zastanowić się, co moglibyśmy zrobić zamiast tego. Oczywiście pomysły związane z podjadaniem wysokokalorycznych przekąsek kategorycznie skreślamy z naszej listy J

Zadbaj o bilans energetyczny

Utrzymaj balans: spożywaj tyle kalorii, ile wydatkujesz energii, pamiętając, że po rzuceniu palenia tempo przemiany materii nieco spada. Dlatego określ ile kalorii dziennie spożywasz i jaki jest Twój poziom aktywności. Możesz wykorzystać do tego celu aplikacje, które nie tylko obliczą kalorie i wydatkowaną energię, ale również będą przypominać o odpowiednim nawodnieniu. Podsumowując uwzględnij to i odstawiając papierosy spożywaj nieco mniej kalorii lub wydatkuj więcej energii, niż przed rzuceniem palenia.

Dbaj o to, co jesz

Planuj posiłki i utrzymaj ich regularność. Powinniśmy jeść 4-5 razy dziennie (zaczynając od śniadania i kończąc na posiłku ok. 3-4 godziny przed snem). Na pewno nie jest obojętne też to, co zjemy. Z tego względu pamiętaj żeby posiłki zawierały węglowodany (np. pełnoziarniste pieczywo, kasze), białko (rośliny strączkowe, nabiał, chude mięso, ryby) i dużo różnych warzyw oraz nieco owoców. Podsumowując: planuj co zjesz następnego dnia i zrób odpowiednie zakupy. Unikając podjadania pomiędzy posiłkami eliminujemy nawet kilkaset nadprogramowych kalorii dziennie.

Ruszaj się więcej

Zwiększ podstawową aktywność fizyczną, ponieważ bok prawidłowej diety, aktywność fizyczna jest kluczowym czynnikiem kontrolowania masy ciała. Przeanalizuj obecny poziom Twojej codziennej aktywności i zastanów się co możesz zrobić, żeby nieco ją zwiększyć. Nie jest konieczne angażowanie się w treningi, chociaż regularne uprawianie sportu jest oczywiście zalecane. Ważne jest, żeby więcej było czynności wiążących się z wydatkowaniem energii np.: chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy, chodzenie do sklepu na zakupy na piechotę, ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem lub komputerem na rzecz spaceru czy sportu.

Nawadniaj się

Nawadniaj organizm. Konieczne jest picie odpowiedniej ilości płynów (przede wszystkim wody, unikaj słodzonych napojów). Z tego względu zaleca się by wypijać min. 1,5 litra wody dziennie. Dlatego niech szklanka z wodą stoi ciągle w widocznym miejscu.

Osoby, które wymagają pomocy w rzuceniu palenia należy poinformować, że mogą z niej skorzystać w:

- Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod nr tel. 801 108 108 lub 222 118 015 od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 -21:00 oraz w sobotę w godzinach 09:00- 15:00. Doradcy w Poradni pomagają w opracowaniu Indywidualnego Planu Terapii i wspierają przez cały czas trwania procesu rzucania palenia. Można zamówić konsultację i ustalić dogodny dla siebie termin w godzinach pracy Poradni.

- bezpłatnej Poradni Antynikotynowej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii - zapisy pod numerem telefonu 61 66 54 311 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 13.00. Poradnia oferuje indywidualne i grupowe formy pomocy - więcej informacji na załączonej ulotce. Porady dotyczące rzucenia palenia można znaleźć również na stronie internetowej www.jakrzucicpalenie.pl.

Źródło:  http://jakrzucicpalenie.pl/5-sposobow-rzucenie-palenia-bez-tycia/                       

Treść rekomendowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu

Materiały

Ulotka "Zagrożenia e-papierosy"
zagrożenia​_e-papierosy.pdf 0.18MB
Ulotka Wiedz o tym!
ulotka-Wiedz​_o​_tym!.pdf 0.27MB
Ulotka Telefoniczna Poradnia dla osób palących
ulotka-Telefoniczna​_Poradnia​_dla​_os​_palących.pdf 0.31MB
Ulotka e-papierosy
ulotka-e-papierosy.pdf 0.73MB
Test motywacyjny Światowy Dzień Rzucania Palenia
Test​_motywacyjny.pdf 0.32MB
Plakat Światowy Dzień Rzucania Palenia
Plakat.pdf 1.86MB
{"register":{"columns":[]}}