Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania 8 listopada 2021
08.11.2021
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”) powstał w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem tego święta jest promowanie wśród najmłodszych i osób dorosłych zdrowego jedzenia dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety. Liczba dzieci cierpiących na nadwagę w Europie zwiększa się każdego roku o 400 tysięcy! Nadwaga to choroba naszych czasów, która przyczynia się do problemów ze zdrowiem (cukrzyca, schorzenia wątroby, choroby serca, rak, nadciśnienie, udar mózgu i depresję). Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie to przede wszystkim profilaktyka chorób a także inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego.
Według badań Kantar jedzenie warzyw i owoców jest dla Polaków najpopularniejszym sposobem zapewnienia odpowiedniego poziomu witamin w organizmie. Tak deklaruje aż 71% konsumentów. Połowa respondentów aby zapewnić sobie witaminy polega wyłącznie na warzywach i owocach (51%). Suplementy diety są źródłem witamin dla 19% badanych, natomiast 15% wybiera naturalne produkty wzbogacone witaminami, np. wzbogacone soki czy płatki śniadaniowe. Nawet ci, którzy deklarują, że jedzą warzywa i owoce, żeby zapewnić sobie odpowiedni poziom witamin, jedzą ich za mało. Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego co jemy.
Piramida żywienia aktywności fizycznej przeznaczona dla dzieci i młodzieży z programu edukacyjnego „Trzymaj formę”.
ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA związane z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywnością Fizyczną : 1. Spożywaj posiłki regularnie (4–5 posiłków co 3–4 godziny).
2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę tego, co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: ¾ – warzywa i ¼ – owoce.
3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
4. Codziennie spożywaj co najmniej 2 duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i – częściowo – serem.
5. Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/tyg.). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak.
9. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 litra dziennie.
10. Nie spożywaj alkoholu. Innym sposobem prezentowania zasad
Talerz zdrowia z programu edukacyjnego „Trzymaj formę”.
PSSE w Kutnie proponuje dwa programy edukacyjne na temat zdrowej żywności. Pierwszy skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym „ Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Jest to ogólnopolski program edukacyjny. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci uczęszczające do przedszkoli w wieku 5-6 lat.
Główne założenie programu:
- zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
- kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
- propagowanie zdrowego stylu życia,
- zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.
Więcej informacji na temat programu TUTAJ
Drugim jest program edukacyjny „Trzymaj formę”. To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną
Więcej informacji TU i na stronie Trzymaj formę.
Źródło :
https://bankizywnosci.pl/wp-content/uploads/2021/07/dieta-dla-planety.pdf
https://polskiedzieci.org/projekty/podrecznik-raconalnego-odzywiania/
https://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/world-food-safety-day/wfsd-homepage/en/
https://bankizywnosci.pl/dieta-dla-planety/
https://www.pfpz.pl/nowosci/?id_news=8038&lang_id=1
http://www.zspniemce.pl/n,8-listopada-dzien-zdrowego-jedzenia-i-gotowania
Materiały
Dieta dla planetydieta-dla-planety.pdf 3.73MB Podręcznik racjonalnego odżywiania dla rodziców i dzieci
dlarodzicow_gotowy.pdf 66.83MB Podręcznik racjonalnego odżywiania dla szkół
dla-szkoly_druk.pdf 81.03MB Raport tendencji żywieniowych uczniów w wieku 6-15 lat ze szkół podstawowych na dolnym śląsku.
badanie-tendencji-zywieniowych-uczniow-w-wieku-6-15-lat-ze-szkol-podstawowych-na-dolnym-slasku.pdf 15.58MB Raport z projektu EFSA
Raport-z-projektu-EFSA-1810_(2).pdf 3.54MB