Kleszcze - jak się przed nimi chronić ?
08.04.2022
Kleszcze to pajęczaki z rodziny roztoczy. Długość ich ciała wynosi od jednego do kilku milimetrów, po nassaniu się krwi stają się są kilkakrotnie większe.
Szacuje się, że około 40% dojrzałych kleszczy jest nosicielami chorób. Kleszcze mogą być aktywne nawet cały rok!
Powszechnie sądzi się, że sezon kleszczowy zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Jednak warto pamiętać, że gdy temperatura spada poniżej zera, nieaktywne kleszcze chowają się np. w ściółce, aby móc przetrwać. Kiedy temperatura wzrośnie do pięciu stopni, kleszcze zaczynają być aktywne i szukają żywicieli.
Zatem bezpośredni wpływ na przetrwanie kleszczy ma klimat. Obecnie zimy są coraz cieplejsze, a co za tym idzie, kleszcze mogą stanowić dla nas zagrożenie przez cały rok.
Główne zagrożenie, jakie stanowią te pajęczaki dla ludzi to przenoszenie chorób, które kleszcze nabywają od zakażonych żywicieli. Do zakażenia dochodzi w czasie ukłucia, gdy następuje bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. Ponadto do zarażenia może dojść podczas spożywania niepasteryzowanego mleka lub jego przetworów, w którym może znajdować się wirus kleszczowego zapalenia mózgu.
Kleszcze bytują w miejscach odwiedzanych zarówno przez zwierzęta jak i człowieka. Żyją głównie na obszarach lasów liściastych mieszanych, obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zielonymi. Ślina kleszczy zawiera substancje znieczulającą skórę. Następnie kleszcz wnika w skórę i pobiera krew. Na świecie występuje ponad 800 gatunków kleszczy, w Polsce stwierdzono 19 gatunków. Największe ryzyko infekcji stanowi stadium nimfy – z powodu ich małych rozmiarów oraz przezroczystości są trudne do zauważenia, co wydłuża okres ich bytowania w skórze człowieka.
Materiały
Materialy-KleszczeMaterialy-Kleszcze.pdf 2.05MB