Cel i zadania
Głównym celem działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie jest realizacja zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego nad bezpieczeństwem żywności i żywienia, bezpieczeństwem zdrowotnym wody, higieną pracy w zakładach pracy, higieną nauczania, wypoczynku i rekreacji, prowadzenie działalności przeciwepidemicznej i zapobieganie chorobom, w tym chorobom zakaźnym i zawodowym oraz promowanie zdrowego stylu życia na terenie miasta Leszna i powiatu leszczyńskiego.
Aby osiągnąć powyższe cele w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie wyodrębniono komórki organizacyjne, które między innymi realizują następujące zadania:
ODDZIAŁ NADZORU
- Sekcja Epidemiologii - monitoruje sytuację epidemiologiczną w zakresie chorób zakaźnych, inwazyjnych, zatruć pokarmowych i chorób niezakaźnych mogących szerzyć się epidemicznie. Dokonuje analiz oraz ocen epidemiologicznych i stanu sanitarnego. Prowadzi nadzór nad zakażeniami szpitalnymi i patogenami alarmowymi w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, w tym monitoruje sytuację występowania drobnoustrojów wielolekoopornych. Prowadzi i koordynuje dystrybucję preparatów szczepionkowych do placówek medycznych oraz monitoruje realizację Programu Szczepień Ochronnych.
- Sekcja Higieny Żywności i Żywienia - prowadzi nadzór nad obiektami żywnościowo-żywieniowymi, warunkami produkcji i obrotu żywnością oraz bezpieczeństwem zdrowotnym środków spożywczych, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Dokonuje rejestracji i/lub zatwierdzeń zakładów żywnościowo-żywieniowych oraz produkujących lub wprowadzających do obrotu materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością, jako zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Prowadzi graniczne kontrole sanitarne w zakresie spełnienia wymagań zdrowotnych przez środki spożywcze, materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością.
- Sekcja Higieny Komunalnej - koordynuje i kontroluje działania w zakresie nadzoru nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, wody przeznaczonej do kąpieli w pływalniach, kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, a także urządzeń i obiektów wodnych wykorzystywanych do uzdatniania i dystrybucji wody przeznaczonej do spożycia. Koordynuje i kontroluje również działania w zakresie nadzoru nad stanem sanitarnym obiektów użyteczności publicznej, w tym podmiotów wykonujących działalność leczniczą, zakładów kosmetycznych i fryzjerskich.
- Sekcja Higieny Pracy - nadzoruje przestrzeganie przez pracodawców przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w zakładach pracy, stan sanitarny pomieszczeń pracy oraz zaplecze higieniczno-sanitarne, wykonywanie badań i pomiarów czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia w środowisku pracy, przeprowadzanie profilaktycznych badań lekarskich, a także wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej. Prowadzi nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących produktów kosmetycznych w zakresie warunków produkcji, znakowania i posiadanej dokumentacji.
- Sekcja Higieny Dzieci i Młodzieży - nadzoruje przestrzeganie przepisów określających wymagania dotyczące higieny i stanu sanitarnego w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych, pieczy zastępczej instytucjonalnej, placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży.
- Sekcja Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego - realizuje zadania zapewniające przestrzeganie właściwych warunków higienicznych i zdrowotnych, wynikających z ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Działania te obejmują: opiniowanie dokumentów, uzgadnianie warunków zabudowy oraz zagospodarowania terenu, opiniowanie przedsięwzięć znacząco oddziaływujących na środowisko, uzgadnianie dokumentacji projektowej, wyrażanie zgód na zastosowanie rozwiązań innych niż określone w obowiązujących przepisach prawnych w zakresie warunków technicznych, uczestniczenie w dopuszczeniu do użytkowania obiektów budowlanych.
ODZIAŁ LABORATORYJNY
- Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii - wykonuje badania mikrobiologiczne próbek kału, wymazów i sporali oraz badania parazytologiczne.
- Laboratorium Badań Wody i Gleby - wykonuje badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne próbek wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, wody surowej ze studni, wody butelkowanej mineralnej, źródlanej i stołowej, wody z basenów kąpielowych i kąpielisk, wody ciepłej w kierunku bakterii Legionella oraz badania próbek gleby.
- Laboratorium Badań Żywności - wykonuje analizy mikrobiologiczne próbek: żywności; środowiskowych z obszaru produkcji i obrotu żywnością: wymazy z powierzchni ograniczonej szablonem, wymazy z powierzchni nieograniczonej szablonem, popłuczyn z opakowań; ocenę oznakowania produktów żywnościowych; ocenę gatunkową i badanie grzybów świeżych i suszonych.
SEKCJA OŚWIATY ZDROWOTNEJ I PROMOCJI ZDROWIA - inicjuje, organizuje, koordynuje i monitoruje działalność w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób. Realizuje zadania zmierzające do ochrony i umacniania zdrowia różnych grup odbiorców w celu podniesienia poziomu wiedzy na temat pożądanych zachowań zdrowotnych, a także umiejętnego jej wykorzystania w codziennym życiu.
Osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się (niesłyszące, głuchoniewidome) podczas załatwiania spraw urzędowych w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie mogą skorzystać z pomocy usług: tłumacza języka migowego, tłumacza przewodnika lub z pomocy osoby przybranej.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się usługa tłumacza jest bezpłatna dla osób uprawnionych, tj.: osób niepełnosprawnych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Aby skorzystać z pomocy tłumacza, należy zgłosić taką potrzebę do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie co najmniej na 3 dni robocze przed terminem zaplanowanej wizyty, z wyłączeniem sytuacji nagłych.
Formularz zgłoszenia dostępny jest w zakładce: Informacje dla osób doświadczających trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się.
Zgłoszenie powinno zawierać niezbędne informacje dotyczące korzystania ze świadczenia.
Zgłoszenia można dokonać wysyłając formularz:
- na adres e-mail: sekretariat.psse.leszno@sanepid.gov.pl, bądź
- na adres skrytki ePUAP: /PSSELeszno/SkrytkaESP, bądź
- faxem na numer: 65 526 21 41, bądź
- za pomocą tradycyjnej poczty na adres: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie, ul. Niepodległości 66, 64-100 Leszno.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie korzysta z rejestru tłumaczy prowadzonego przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki, zamieszczony na stronnie internetowej pod adresem: https://www.poznan.uw.gov.pl/node/1867
Materiały
Tekst łatwy do czytaniaInformacja_o_Powiatowej_Stacji_Sanitarno-Epidemiologicznej_w_Lesznie.docx 0.04MB
- Pierwsza publikacja:
- 01.04.2023 13:26 Dominik Kraczewski
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Dominik Kraczewski
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Cel i zadania | 1.0 | 01.04.2023 13:26 Dominik Kraczewski |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP