W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Legionelloza

Zdjęcie przedstawia lejącą się wodę z prysznica oraz logo Powiatowej Inspekcji Sanitarnej wraz z napisem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Limanowej.

Legionelloza to choroba układu oddechowego wywołana przez bakterię Legionella pneumophila. Jest chorobą zakaźną ale nie zaraźliwą, nie przenosi się z człowieka na człowieka. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody. Podczas oddychania kropelki aerozolu przedostają się do naszych dróg oddechowych i osadzają na błonach śluzowych nosa lub płucach.

Legionella nie przenosi się drogą pokarmową dlatego nie jest dla człowieka niebezpieczna gdy trafi do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą.

Bakterie z rodzaju Legionella mogą być obecne m.in. w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających.

Okres rozwoju choroby trwa od 2 do 10 dni, czasem nawet trzy tygodnie. Po tym okresie pojawiają się objawy: gorączka, dreszcze, osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe, ból głowy, objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, trudności w oddychaniu). Objawom tym mogą również towarzyszyć zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także objawy neurologiczne m. in. zaburzenia orientacji i świadomości.

W większości przypadków legionelloza jest wyleczalna przy zastosowaniu antybiotykoterapii. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością.

Występowaniu i namnażaniu się bakterii z rodzaju Legionella sprzyja nieodpowiednia temperatura wody ciepłej, małe zużycie wody i stopień wcześniejszej kolonizacji tymi bakteriami, stara instalacja wodna.

W celu ograniczenia ryzyka zakażenia bakteriami z rodzaju Legionella należy: regularnie czyścic i dezynfekować urządzenia natryskowe - zgodnie z zaleceniami producenta, okresowo opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze, aby zredukować osiadanie na dnie i ściankach zanieczyszczeń, po nieużywaniu kranu/prysznica ponad 2 tygodnie odkręcić wodę przynajmniej na 2 minuty zanim zacznie się z niej korzystać, temperaturę w urządzeniach grzewczych utrzymywać na poziomie wyższym > 60 stopni C.

W przypadku budynków użyteczności publicznej i budynków zamieszkania zbiorowego wyłączonych tymczasowo z użytkowania, przed ich ponownym otwarciem należy podjąć odpowiednie działania aby zapobiec zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella m. in. płukanie instalacji, dezynfekcja (chemiczna lub termiczna) wody, a w przypadku zwiększonego ryzyka kolonizacji systemu, przeprowadzenie badań ciepłej wody użytkowej w kierunku bakterii Legionella sp.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w opracowaniu przygotowanym przez ekspertów Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska NIZP-PZH we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym pt.: „Zalecenia dotyczące ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego po wydłużonym przestoju lub ograniczonej eksploatacji, w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella”.

Więcej informacji pod linkiem:https://www.gov.pl/web/gis/zapobieganie-zakazeniom-bakteriami-z-rodzaju-legionella--zalecenia-dot-ponownego-otwierania-budynkow-uzytecznosci-publicznej-i-zamieszkania-zbiorowego-po-wydluzonym-przestoju-lub-ograniczonej-eksploatacji

{"register":{"columns":[]}}