Światowy Dzień Bez Tytoniu – 31 maja
Światowy Dzień Bez Tytoniu – 31 maja
Święto to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization – WHO) celem zwrócenia uwagi na powszechny problem uzależnienia od nikotyny oraz szkodliwość palenia tytoniu.
W bieżącym roku WHO uruchomiła roczną kampanię pod hasłem Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021 – „Zobowiąż się do rzucenia palenia”. Celem kampanii jest umożliwienie użytkownikom tytoniu podjęcia próby rzucenia palenia poprzez rozszerzenie istniejących usług (porady pracowników służby zdrowia i bezpłatne krajowe linie rzucania palenia) oraz uruchomienie innowacyjnych usług, takich jak Florence - pierwszy cyfrowy pracownik służby zdrowia WHO, oraz programy wsparcia chatbotów na WhatsApp i Viber.
Szkody związane z używaniem tytoniu są dobrze znane. Tytoń powoduje 8 milionów zgonów każdego roku. Kiedy pojawiła się wiadomość, że palacze są bardziej narażeni na ciężką chorobę z powodu COVID-19 w porównaniu z osobami niepalącymi, skłoniło to miliony palaczy do rzucenia palenia. Spośród 1,3 miliarda użytkowników tytoniu na całym świecie 60% (780 milionów) wyraziło chęć rzucenia palenia, ale tylko 30% ma dostęp do narzędzi, które pomogą im pokonać uzależnienie. Rezygnacja może być utrudniona z uwagi na dodatkowy stres społeczny i ekonomiczny, który pojawił się w wyniku pandemii.
Istnieje wiele różnego rodzaju powodów, dla których warto rzucić palenie. Przede wszystkim rzucenie palenia przynosi korzystne zmiany zdrowotne:
- w ciągu 20 minut spada tętno i ciśnienie krwi
- po 12 godzinach poziom tlenku węgla we krwi spada do normy
- w okresie 2 - 12 tygodni poprawia się krążenie i poprawia się czynność płuc
- w ciągu 1 - 9 miesięcy zmniejsza się kaszel i duszność
- po 1 roku ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza
- w ciągu 5 - 15 latach ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej
- po 10 latach ryzyko raka płuc jest o około połowę niż u palacza, a ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza, szyjki macicy i trzustki spada
- po 15 latach ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest takie, jak u niepalących.
Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko wielu chorób związanych z biernym paleniem u dzieci (choroby układu oddechowego, infekcja ucha), trudności z zajściem w ciążę, przedwczesnych porodów, dzieci o niskiej masie urodzeniowej i poronienia.
Źródło: https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2021
Zachęcamy do podjęcia wyzwania. Pomoże w tym wszechstronna, bezpłatna aplikacja „Jak rzucić palenie” opracowana na podstawie badań naukowych i wieloletnich doświadczeń ekspertów.
Więcej informacji na temat aplikacji: http://jakrzucicpalenie.pl/rzuc-palenie-z-aplikacja/
Pomoc oferuje też zespół Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod numerem telefonu: 801 108 108, 22 211 80 15
Wszystkim podejmującym to wyzwanie życzymy powodzenia!