Światowy Dzień Zdrowia 2023 - „Zdrowie dla wszystkich”
W bieżącym roku 2023 obchodzimy jubileusz 75-lecia powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Celem przewodnim przyświecającym krajom założycielskim była myśl, że wszyscy ludzie są równi.
W tym roku motywem przewodnim obchodów jubileuszu jest hasło: „ZDROWIE DLA WSZYSTKICH”.
Jubileusz stanowi okazję do zatrzymania się i spojrzenia na sukcesy, które udało się osiągnąć podczas ponad siedmiu dekad działalności.
1. Zdrowie dla wszystkich
Przez dziesięciolecia swojej działalności WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami swojej misji: przewodziła wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, tak aby ludzie rodzili się, wzrastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. WHO odgrywa również kluczową rolę w globalnej promocji integracji płci i niepełnosprawności.
2. Łagodzenie śmiertelnych chorób
Dzięki zintegrowanym wysiłkom udało się osiągnąć wiele sukcesów związanych łagodzeniem, zapobieganiem, a także z całkowitym zatrzymaniem rozprzestrzeniania się śmiertelnych chorób. Efektem starań jest fakt, że ospa prawdziwa została wyeliminowana, a rozprzestrzenianie się polio zostało zredukowane do 99,9%.
3. Ochrona ludzi przed pandemiami
WHO wykrywa tysiące sygnałów alarmowych dla zdrowia każdego dnia i działa na rzecz ochrony ludzi przed zagrożeniami i konsekwencjami epidemii i pandemii. W ciągu ostatnich dziesięcioleci WHO była na pierwszej linii frontu wszystkich poważnych sytuacji kryzysowych związanych ze zdrowiem: od Wirusa Ebola do ptasiej grypy (H5N1), SARS i pandemii COVID-19.Tylko w latach 2020-2021 WHO zareagowała na 87 nagłych przypadków zdrowotnych oprócz COVID-19. WHO ustanowiła Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne (IHR) w 1969 r. i zrewidowała je w 2005 r. jako porozumienie między państwami członkowskimi dotyczące współpracy w celu zapobiegania i reagowania na ostre zagrożenia dla zdrowia publicznego, które mogą przekraczać granice i zagrażać ludziom na całym świecie.
4. Pokój dla zdrowia, zdrowie dla pokoju
W trakcie trwania wojen i konfliktów Światowa Organizacja Zdrowia pełni rolę negocjatorów usług humanitarnych i zdrowotnych. Od 2019 roku uruchomiono program Globalne Zdrowie dla Pokoju, który ma na celu promowanie opieki zdrowotnej w strefach zagrożonych konfliktem zbrojnym.
5. Wytyczne dotyczące polityki i norm w zakresie zdrowia
W zakresie wydawania zasad i wytycznych dotyczących stanu zdrowia ludzi Światowa Organizacja Zdrowia jest światowym autorytetem. Jednym z działań statutowych jest tworzenie standardów i kształtowanie polityki w celu poprawy zdrowia i warunków życia ludności.
6. Zapobieganie chorobom poprzez szczepienia
Od 1974 roku WHO prowadzi starania aby na całym świecie dostęp do szczepionek dziecięcych był równy.W obecnych czasach dostępnych jest ponad 20 szczepionek chroniących ludzi przed śmiertelnymi chorobami. Szczepienia zapobiegają obecnie 3,5-5 milionom zgonów rocznie z powodu chorób takich jak tężec, krztusiec, grypa i odra. Ponieważ choroby takie jak polio i błonica obecnie zostały praktycznie zapomniane, ludzie są coraz częściej szczepieni przeciwko chorobom, których nigdy nie widzieli, co utrudnia zrozumienie, jak niszczycielskie mogą być.
7. Sprostanie wyzwaniom zdrowotnym związanym z klimatem
Zmiany klimatyczne zachodzące w środowisku mają wpływ na wodę pitną, jakość powietrza, warunki sanitarne, żywność i całe środowisko. WHO w latach 90 stworzyło program dotyczący zmian klimatu i zdrowia, który ma na celu wsparcie wysiłków podejmowanych przez poszczególne kraje w zakresie przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zmian klimatycznych.
W ramach obchodów święta, pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Limanowej przeprowadził działania prozdrowotne skierowane do uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Zbludzy.
Uczniowie brali udział w tematycznej pogadance nt. Światowego Dnia Zdrowia oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Uczniowie klas I i II jako podsumowanie działań zostali poproszeni o stworzenie plakatów promujących zbliżające się święto Światowego Dnia Zdrowia. Uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki gratyfikujące ich zaangażowanie.
Uczniowie klas starszych uczestniczyli w prelekcji dotyczącej zdrowego odżywiania i wpływu żywności wysoko przetworzonej na organizm człowieka (klasy III-VI), a także dotyczącej profilaktyki uzależnień od nikotyny (klasy VII-VIII).
Źródło, więcej informacji oraz grafiki kampanijne: https://www.who.int/campaigns/75-years-of-improving-public-health/stories