1 GRUDNIA 2021R. – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS
30.11.2021
Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), od 1988 roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.
W 2021 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane również przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS (UNAIDS) brzmi: Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii (End inequalities. End AIDS. End pandemics). Podkreśla się w ten sposób pilną potrzebę położenia kresu wszelkim nierównościom, które napędzają AIDS i inne pandemie.
HIV od lat pozostaje głównym problemem zdrowia publicznego, dotyka miliony osób.
W 2020 roku na świecie:
- 37 700 000 osób żyło z HIV;
- 680 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
- Wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
- 73% osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.
UNAIDS przypomina, że brak odważnych działań wiąże się z ryzykiem, że cel zakończenia AIDS do 2030 r. nie zostanie osiągnięty z powodu nierówności strukturalnych, które utrudniają wprowadzanie sprawdzonych rozwiązań w zakresie zapobiegania i leczenia HIV/AIDS, a nie z powodu braku wiedzy lub narzędzi do pokonania AIDS.
Chociaż w ostatnich dziesięcioleciach świat poczynił znaczne postępy w radzeniu sobie z epidemią HIV/AIDS, ważne globalne cele wyznaczone na 2020 r. nie zostały osiągnięte. Podziały, dysproporcje w dostępie do świadczeń zdrowotnych i lekceważenie praw człowieka to niektóre z przyczyn niepowodzeń, powodujących, że HIV może pozostać globalnym kryzysem zdrowotnym.
Trwająca od dwóch lat epidemia COVID-19 prowadzi do pogłębienia nierówności sprawiając, że życie wielu osób zakażonych HIV jest trudniejsze. Zwalczanie tych nierówności będzie nie tylko kluczowe dla zakończenia AIDS, ale również przyczyni się do postępów w zakresie praw człowieka w kluczowych populacjach i osób żyjących z HIV. Sprawi, że społeczeństwa będą lepiej przygotowane do pokonania HIV, co przełoży się na ożywienie gospodarcze i stabilność w przyszłości.
Więcej informacji nt. HIV/AIDS znajduje się na stronie internetowej: https://aids.gov.pl/.
Materiały
Kontra 3 2021Kontra_3_2021.pdf 1.40MB