W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Badanie skuteczności sterylizacji - sporal

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2010 r. w sprawie zakresu, sposobu i częstotliwości prowadzenia kontroli wewnętrznej w obszarze realizacji działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych
  • Ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej z dnia 14 marca 1985 r.

Pobieranie, przechowywanie i transport próbek z biologicznym wskaźnikiem kontroli skuteczności sterylizacji para wodną w nadciśnieniu

Wytwarzanie wyrobów sterylnych powinno podlegać specjalnym wymaganiom
i powinno przebiegać zgodnie z ustalonymi procedurami. Podstawą kontroli procesów sterylizacji jest monitorowanie parametrów procesu i stosowanie odpowiednich wskaźników.

Procesy dekontaminacji w tym dezynfekcji i sterylizacji odgrywają ważną rolę
w przecinaniu dróg szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych.

Opłatę za badanie skuteczności procesów sterylizacji należy wpłacić przelewem na konto Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łobzie i okazać dowód zapłaty przy oddawaniu prób do badań bądź przesłać elektroniczne potwierdzenie zapłaty (plik pdf, screenshot, zdjęcie) na adres mailowy: ep.psse.lobez@sanepid.gov.pl.

Cennik za badania
obowiązujący od 30 kwietnia 2024 r.

Badanie skuteczności sterylizacji – 131,80 zł

Dane do przelewu:
Odbiorca: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łobzie
Nr rachunku bankowego: 48 1010 1599 0521 2622 3100 0000 (NBP O/O Szczecin)
Tytuł przelewu: „sporal” oraz nazwa zakładu/gabinetu
NIP: 253-012-61-12   

Przeprowadzenie kontroli skuteczności sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu:

− Próbkę stanowi biologiczny wskaźnik w formie bibuły nasyconej zawiesiną spor szczepu Geobacillus stearothermophilus ATCC 7953, który służy do przeprowadzenia kontroli procesu sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu (autoklawy).

− Minimum 2 wskaźniki należy umieścić wewnątrz komory sterylizatora w miejscu najtrudniej dostępnym dla czynnika sterylizującego (np. górna półka i dolna półka)

− Przeprowadzić ustalony program sterylizacji - czynnikiem sterylizującym w sterylizacji parowej jest nasycona para wodna w nadciśnieniu najczęściej w temperaturze 121°C (nadciśnienie -1 atmosfera) lub w temperaturze 134°C (nadciśnienie - 2 atmosfery).

− Parametry sterylizacji (temperatura, ciśnienie pary wodnej i czas) zależą od zastosowanej technologii sterylizacji parowej oraz od sterylizowanego materiału.

− Po zakończeniu procesu wyjąć wskaźniki testowe i w czasie nie dłuższym niż 24 godziny dostarczyć, w wyznaczony wtorek miesiąca podany poniżej, wraz z dowodem wpłaty, do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łobzie (na parterze) w godzinach 8:00-9:00.

Terminarz przyjmowania prób na 2024 r.:

  • 16 stycznia
  • 13 lutego
  • 12 marca
  • 16 kwietnia
  • 14 maja
  • 11 czerwca
  • 16 lipca
  • 20 sierpnia
  • 10 września
  • 15 października
  • 19 listopada
  • 10 grudnia

− Do badanej próbki należy dołączyć wskaźnik kontrolny nie poddany procesowi sterylizacji (tej samej serii, co badany test).

− Używane testy powinny mieć aktualną datę ważności.

− Testów nie należy otwierać i wyjmować z opakowania papierowo-foliowego.

− Do badanej próbki należy dołączyć: „Skierowanie na badanie laboratoryjne testów kontroli sterylizacji” oraz umowę zlecenie.

Załączniki do pobrania:
- skierowanie na badanie testów kontroli sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu - sporal
- umowa zlecenie na badanie skuteczności sterylizacji - sporal

Sposób przechowywania i transport próbek:

Przy braku możliwości dostarczenia wskaźników bezpośrednio po sterylizacji, należy je przechować zgodnie z instrukcją producenta.
W czasie transportu pobranych próbek należy zwrócić uwagę, aby nie doszło do uszkodzenia mechanicznego zewnętrznej koperty ani jej przemoczenia.

W przypadku gdy opłata za badania została zapłacona przelewem na konto Stacji a próby nie zostaną dostarczone / zostaną odrzucone w danym miesiącu, w którym był przelew / opłata, należy wystąpić o zwrot kosztów. Wniosek o zwrot kosztów za badania, wraz z dowodem wpłaty, należy złożyć w Sekretariacie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łobzie, ul. Niepodległości 66/2, 73-150 Łobez.

Załącznik do pobrania:
- wzór wniosku o zwrot kosztów za badania

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel.: 91 39 745 42 wew. 108 lub 104

{"register":{"columns":[]}}