15 października - Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi
13.10.2023
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet na świecie, w ostatnich latach jest rozpoznawany u coraz młodszych pań.
Jeśli chodzi o tzw. pierwotną profilaktykę raka piersi (zapobieganie zachorowaniu) to najważniejsze jest unikanie palenia tytoniu, nadmiernych ilości tłuszczu w diecie oraz ograniczenie spożycia alkoholu.
Istotna jest regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu – 8 godzin na dobę. Niestety, nie ma złotej metody, która chroni przed zachorowaniem w stu procentach.
Mammografia należy do tzw. wtórnej profilaktyki raka piersi (pozwala na wczesne wykrycie choroby). Badanie mammograficzne jest wykonywane bez skierowania w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Do bezpłatnego skorzystania z mammografii uprawnione są kobiety od 50 do 69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u matki, siostry, córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
USG piersi zaleca się wykonywać od 20. do 30. roku życia co 2 lata, a po 30. roku życia – co roku. Nie do przecenienia w profilaktyce raka piersi pozostaje również badanie palpacyjne piersi – samodzielne, jak i wykonywane w gabinecie lekarskim. Każde niepokojące zmiany i objawy powinny zostać zweryfikowane przez doświadczonego specjalistę.