W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo nad wodą

31.07.2024

Światowy_Dzień_Zapobiegania_Utonięciom_-_baner

Utonięcia mogą zdarzyć się wszędzie, gdzie jest woda: w basenie, rzece, stawie, jeziorze, morzu czy wannie. Spędzając czas w takim miejscu, musisz myśleć o bezpieczeństwie, bo łatwo jest przecenić swoje możliwości.

Piękna słoneczna pogoda i wysoka temperatura sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy przydomowy basen to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Spożycie alkoholu lub narkotyków zwiększa ryzyko utonięcia. Osoby, które korzystały z tych używek, powinny się trzymać z dala od wody, dopóki nie wytrzeźwieją.  

Również niektóre choroby mogą przyczynić się do utonięć. Zwłaszcza takie, które powodują nagłe drgawki, zawroty głowy czy utratę przytomności. Są to na przykład: padaczka, cukrzyca, choroby serca i ucha. Osoby z takimi problemami powinny mieć świadomość niebezpieczeństwa i kąpać się w towarzystwie.

Przyczyną utonięcia może być też niepełnosprawność. Dlatego osoby z niepełnosprawnością powinny być nadzorowane podczas kąpieli.

Na strzeżonych plażach pojawiają się flagi, które dostarczają informacji o bezpieczeństwie kąpieli. Nie wiesz, czy możesz wejść do wody, sprawdź, jaki kolor flagi wywiesili ratownicy.

  • Biała flaga kąpiel dozwolona
  • Czerwona flaga zakaz kąpieli

Brak flagi oznacza, że nie ma dyżuru ratowników.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}