Czym jest stres i jak działa na organizm?
10.01.2024
Stres to reakcja organizmu na różnego rodzaju doświadczenia i zdarzenia, najczęściej o charakterze nieprzyjemnym. Stres może działać mobilizująco lub deprymująco. Przedłużający się bądź wyjątkowo silny stres o wektorze negatywnym (demobilizujący) ma fatalne skutki dla zdrowia człowieka i funkcjonowania jego organizmu.
Badania powiązały zarówno chroniczny stres, jak i krótsze okresy ostrego stresu z depresją. Stres wytrąca z równowagi kilka substancji chemicznych w mózgu, w tym serotoninę, dopaminę i noradrenalinę. Podnosi również poziom kortyzolu. Wszystko to wiąże się z depresją. Kiedy pojawia się ten rodzaj braku równowagi chemicznej, negatywnie wpływa to na: nastrój, jakość snu czy apetyt.
Każdy z nas nieco inaczej zachowuje się w stresującej sytuacji, postępuje zgodnie ze swoim wzorcem zachowania. Najbardziej typowe objawy to zwykle:
- przyspieszone tętno,
- wzmożone pocenie się,
- suchość w jamie ustnej,
- kołatanie serca,
- poczucie napięcia,
- rozdrażnienie,
- nerwowość,
- zaburzenia koncentracji uwagi,
- nadpobudliwość ruchowa,
- chaotyczne wypowiadanie się,
- tiki nerwowe.
Należy zaznaczyć, że mogą występować też nietypowe reakcje na stres, takie jak np.:
- atak śmiechu, który ma rozładować napięcie,
- zastyganie w bezruchu bez możliwości jakiegokolwiek działania.
Przyczyny stresu
Dotyczą zarówno sfery zawodowej jak i prywatnej. Najczęściej występującymi źródłami stresu mogą być: utrata bliskiej osoby, wypadek, utrata pracy czy zdrowia, problemy finansowe, ale również pozytywna zmiana taka jak: zawarcie związku małżeńskiego, awans, zmiana pracy czy narodziny dziecka.
Jest wiele sposobów na radzenie sobie ze stresem. Podstawowa kwestia to zmienić nastawienie do życia. To nie zdarzenia wywołują w nas negatywne emocje, a nasz sposób podchodzenia do nich. Inną skuteczną metodą walki ze stresem jest na przykład medytacja lub joga oraz aktywność fizyczna na świeżym powietrzu.