W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

26.10.2023

Na zdjęciu jest kobieta z teczką podająca rękę innej osobie. W tle jest tablica.

Organizowany co roku w październiku Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (w tym roku trwa od 23 do 29 października 2023 r.) jest punktem kulminacyjnym każdej kampanii na rzecz zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy. Obejmuje on setki wydarzeń propagujących tę tematykę na terenie całej UE i poza UE i stanowi dodatkowy bodziec do przekazywania relacji medialnych, dzięki czemu stwarza doskonałą okazję do zaangażowania się w kampanię.

Na warunki pracy składa się ogół czynników związanych z wykonywaniem pracy.

W zależności od rodzaju działalności gospodarczej lub świadczonych usług mamy do czynienia ze zróżnicowanym i o różnym nasileniu spektrum szkodliwości i uciążliwości występujących w środowisku pracy. Warunki pracy to zagadnienie bardzo ważne z punktu widzenia stanu zdrowia pracowników, dlatego też pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia ich na poziomie zgodnym z obowiązującymi normami.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy w zakresie profilaktyki w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jest stosowanie środków zapobiegających chorobom zawodowym i innym chorobom związanych z wykonywaną pracą. Podstawowe wymagania dotyczące ochrony zdrowia pracowników zostały określone w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, zwłaszcza w dziale dziesiątym „Bezpieczeństwo i higiena pracy” oraz w aktach wykonawczych do ww. ustawy. W myśl tej regulacji pracodawca odpowiedzialny jest za ochronę zdrowia i życia pracowników, poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

{"register":{"columns":[]}}