W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Higiena kosmetyków do makijażu

16.02.2024

Na zdjęciu są pędzle do makijażu.

Higiena w makijażu: jak myć pędzle?

Mycie pędzli i gąbeczek do makijażu powinno wejść w nawyk każdej z nas. Na brudnych pędzlach (zwłaszcza tych do podkładu i korektora) gromadzą się bakterie, które mogą powodować pojawianie się niedoskonałości, wyprysków, czy infekcji. W sposób szczególny należy zadbać o stan pędzli stosowanych do podkładu płynnego i najlepiej czyścić je po każdym użyciu. Natomiast pędzle wykorzystywane do makijażu kosmetykami sypkimi warto prać minimum raz w tygodniu.

Może się też zdarzyć, że na niewyczyszczonym pędzlu, używanym wielokrotnie do różu czy bronzera, osiądzie już zbyt dużo kosmetyku i narobimy sobie nieestetycznych plam. O przerysowany efekt jest więc łatwo, a można go przecież uniknąć.

Metod czyszczenia pędzli jest wiele. Najprostszą z nich jest bieżąca woda z dodatkiem środka myjącego.

Do mycia pędzli możesz użyć:

  1. Delikatnego szamponu, np. dla dzieci.
  2. Mydła antybakteryjnego.
  3. Szarego mydła w kostce.

Podczas mycia ważne jest trzymanie pędzla w odpowiedniej pozycji. Woda nie może dostać się pod skuwkę, gdyż może to spowodować rozklejenie czy poluzowanie trzonka.

Do mycia pędzli pod bieżącą wodą możesz wykorzystać silikonową rękawicę do masażu. Ma ona wypustki, które doskonale docierają do wszystkich włosków. Będziesz mieć wówczas pewność, że nawet te zbite pędzle są bardzo dobrze wyczyszczone.

Pędzle można czyścić także płynem specjalnie przeznaczonym do tego celu. Jest on używany zazwyczaj przez profesjonalistów – czyści i jednocześnie dezynfekuje pędzle. Czyszczenie takim sposobem jest bardzo szybkie i praktyczne. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie doraźne i nie można zapominać o tradycyjnym myciu naszych akcesoriów.

Jak suszyć pędzle?

Sposób w jaki suszymy pędzle ma znaczenie. Odpowiednia technika pozwala zachować dobrą jakość pędzla i jego włosia na dłużej. Pamiętaj, żeby po myciu pędzli odcisnąć z nich nadmiar wody. Wtedy możesz ułożyć je do suszenia. Pędzle powinny schnąć naturalnie, pamiętaj, żeby nie kłaść ich przy kaloryferze, ani nie suszyć suszarką.

Woda nie może dostać się do skuwki, dlatego świeżo umytych pędzli nie stawiaj w pozycji pionowej. Najlepiej jest ustawić je włosiem w dół, lub po prostu poziomo, w pozycji leżącej. Pędzle najlepiej suszyć na ręczniku zwiniętym tak, by ich włosie było skierowane lekko ku dołowi.

Jeśli obawiasz się odkształceń, pędzle możesz suszyć w specjalnych osłonkach. Wtedy na pewno zachowają swój kształt.

Dbanie o pędzle jest bardzo ważne. Ich regularne mycie wyeliminuje ryzyko powstawania zmian zapalnych na skórze, powodowanych bakteriami gromadzącymi się na nieczyszczonym włosiu. Od tego zależy także na jak długo zachowają swoją jakość, miękkość, gęstość i sprężystość.

{"register":{"columns":[]}}