W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hipotermia - pierwsza pomoc

31.01.2024

Hipotermia, czyli stan, gdy temperatura głęboka obniża się poniżej 35°C, jest niebezpieczny dla życia. Nie jest to już jedynie zwykłe wychłodzenie, będące przemijającym i stosunkowo niegroźnym epizodem, lecz sytuacja, w której może dojść do zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeń krążenia oraz oddychania.

Na zdjęciu jest zaśnieżony las, przez który przepływa rzeka.

Osobami najbardziej narażonymi na działanie niskich temperatur są osoby starsze, osoby nadużywające alkoholu i środków psychoaktywnych, niemowlęta oraz dzieci, ze względu na brak w pełni wytworzonych mechanizmów termoregulacji oraz małą masę ciała, osoby z zaburzeniami psychicznymi czy chorobami współistniejącymi.

W hipotermii łagodnej, poszkodowany skarżyć się będzie na ból głowy, mięśni, zaburzenia równowagi, koncentracji, zauważyć możemy drżenia mięśniowe.

Gdy temperatura ciała spada jednak poniżej 32°C, poszkodowany może doświadczać ogólnego spowolnienia, ospałości, zaburzeń świadomości. W stadium ciężkiej hipotermii nie dostrzeżemy drżeń mięśniowych.

W kolejnych etapach zwykle następuje zatrzymanie ośrodka oddechowego, zaburzenia rytmu serca oraz utrata przytomności.

W sytuacji, w której stajemy w obliczu konieczności udzielenia pierwszej pomocy osobie wychłodzonej, w hipotermii, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  • Po pierwsze, powinniśmy unikać gwałtownego przemieszczania osoby poszkodowanej – raptowne zmiany pozycji mogą bowiem prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca. Jednocześnie nie wolno opóźniać ewakuacji poszkodowanego, aby ten jak najszybciej znalazł się w bezpiecznym miejscu, gdzie można będzie wdrożyć procedurę ogrzewania.
  • Musimy też pamiętać, że niewskazane jest zbyt szybkie ogrzewanie poszkodowanego. Najlepszym sposobem jest usunięcie mokrej odzieży, jeśli to możliwe, zabezpieczenie chorego przed utratą ciepła (okrycie poszkodowanego, ochrona przed wiatrem – warto zaopatrzyć naszą apteczkę w folię ratunkową). Nie powinniśmy pocierać ciała poszkodowanego w celu ogrzania – unikamy wszelkich gwałtownych ruchów, ogrzewamy stopniowo! Warto wykorzystać chemiczne ogrzewacze (polecamy wyposażyć w nie apteczkę), nie powinny być jednak kładzione na gołe ciało. Dobrym sposobem na rozgrzanie będzie też wykorzystanie termoforów, należy to jednak robić stopniowo i również nie na gołe ciało. Jeżeli istnieje możliwość transportu do ciepłego pomieszczenia, a chory jest mocno wychłodzony, nie należy od razu go umieszczać w najcieplejszym miejscu, lecz najpierw w przedsionku, dopiero po wstępnym ogrzaniu przenieść do cieplejszego pomieszczenia.
  • Jeśli osoba poszkodowana jest przytomna, możemy spróbować podać jej ciepłe płyny. Bardzo dobrze sprawdzi się na przykład ciepła herbata z cukrem. Pod żadnym pozorem nie wolno natomiast podawać alkoholu. Rozgrzewające właściwości alkoholu to niebezpieczny mit, a takie postępowanie może tylko zaszkodzić, gdyż alkohol powoduje szybsze wychłodzenie.

Pamiętajmy też, że każdy przypadek hipotermii, ze względu na możliwe różnorakie powikłania, wymaga hospitalizacji – wezwijmy więc pomoc!

{"register":{"columns":[]}}