W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak jeść uważniej?

04.07.2024

Na zdjęciu są warzywa i przyprawy znajdujące się na zielonym drewnianym blacie.

W natłoku codziennych obowiązków, pędzie życia i stresie, spokojne spożywanie posiłków często schodzi na dalszy plan. Nie zastanawiamy się nad tym, jakie produkty wybieramy, ile oraz w jaki sposób jemy. Zmieniając swój sposób odżywiania na zdrowszy, poza edukacją na temat m.in. doboru produktów spożywanych w diecie, warto również poświęcić czas na naukę świadomego, uważnego jedzenia.

Nauka uważnego jedzenia początkowo może nie być prostym zadaniem. Spożywanie posiłków w pośpiechu, w towarzystwie dystraktorów (rozpraszaczy) jest nawykiem, który warto zmieniać małymi krokami. Każdy proces, aby przyniósł zamierzony rezultat powinien być dostosowany do naszych możliwości (fizycznych, czasowych itp.). Dlatego warto zacząć zmianę od spokojniejszego, bardziej uważnego spożywania choć jednego dania w ciągu dnia, a następnie stopniowo pracować nad kolejnymi.

• Zanim automatycznie sięgniesz po jedzenie daj sobie chwilę na przeanalizowanie potrzeb swojego organizmu. Zastanów się czy aby na pewno jesteś głodny. Zwróć uwagę jak się czujesz, jakie emocje ci towarzyszą. Zadaj sobie kilka ważnych pytań: Czy jestem teraz zestresowany, zły, smutny, samotny? Czy jedzenie jest sposobem na wypełnienie wolnego czasu? Jeśli chęć jedzenia nie jest podyktowana koniecznością zaspokojenia głodu, zastanów się w jaki inny sposób możesz zaspokoić swoje potrzeby. Odciągnij swoje myśli od jedzenia.

• Zadbaj o odpowiednie warunki. Spożywaj posiłki w spokojnej, bezstresowej atmosferze. Nie jedz na stojąco, usiądź wygodnie, zaserwuj posiłek w ulubionych naczyniach. Włączone radio, TV; telefon lub gazeta w ręku skutecznie odciągają uwagę od talerza. Dystraktory zakłócają odbiór sygnałów wysyłanych przez twój żołądek, czego skutkiem może być spożycie większej porcji. Staraj się przez cały czas jedzenia myśleć wyłącznie o tym. Usunięcie dodatkowych bodźców jest istotnym krokiem w nauce uważnego jedzenia.

• Zwróć uwagę na kompozycję swojego posiłku, wygląd, kolory, teksturę. Zastanów się, czy dany posiłek ci smakuje, czy składa się z wartościowych produktów.

• Kontroluj wielkość porcji. Nie nakładaj od razu pełnego talerza. Dołożysz kolejną porcję, jeśli poczujesz, że to co zjadłeś nie zaspokoiło twojego głodu. Nie spożywaj gotowych dań prosto z opakowania, nie podjadaj w trakcie przygotowywania posiłku, ponieważ możesz stracić orientację ile zjadłeś.

• Jedz powoli, bez pośpiechu. Celebruj czas posiłku. Staraj się dokładnie przeżuwać każdy kęs, rób krótkie przerwy w trakcie jedzenia, odkładaj wówczas sztućce. Transmisja sygnałów z żołądka do mózgu trwa ok. 15-20 minut. Daj sobie czas, a poczujesz sytość.

• W trakcie jedzenia, także po jego zakończeniu, daj sobie chwilę na zastanowienie jak się czujesz. Czy jesteś już najedzony? Czy twoje potrzeby zostały zaspokojone? Korzystne jest zakończenie posiłku z uczuciem najedzenia, lecz nieprzejedzenia. Jeśli wstajesz od stołu syty do tego stopnia, że odczuwasz dyskomfort, to znak, że posiłek należało zakończyć kilka kęsów wcześniej.

{"register":{"columns":[]}}