W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jesienne obniżenie nastroju

21.11.2023

Dni stają się coraz krótsze, coraz częściej pada i wieje, a niebo przykrywają ciemne chmury. Liście pospadały z drzew, zrobiło się szaro i ponuro.

Na zdjęciu jest kobieta, która ma ręce oparte o podkulone nogi. Głowę opiera o ręce. Na jej twarzy widoczny jest smutek. Tło jest w odcieniach siwego oraz niebieskiego.

Od zarania ludzkości człowiek dostosowywał się do panujących pór roku. Tysiące, a nawet jeszcze setki lat temu, jesień i zima były czasem odpoczynku. Ludzie pracowali wiosną i latem, aby jesienią zebrać plony, a zimę zwyczajnie przeczekać. W procesie ewolucji taki porządek świata zapisał się w naszych genach, dlatego też możemy w okresie jesienno-zimowym odczuwać większą potrzebę odpoczynku, mieć mniej energii i zapału do pracy. 

Za obniżenie nastroju odpowiada też mniejsza ekspozycja na światło. Szacuje się, że w okresie jesienno-zimowym natężenie światła jest 2-3 razy mniejsze. Brak słońca wpływa na naszą gospodarkę hormonalną i sprzyja obniżeniu nastroju.

Co robić, aby chandra szybko minęła?

Czasami wystarczy dać sobie trochę czasu i poczekać aż zły nastrój minie. Jeśli nie mija, warto o siebie zadbać.

Jesiennej chandrze pomoże zapobiegać wyspanie i bycie wypoczętym. „Lekarstwem” na chandrę jest też sport i przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza w słoneczne dni. Jeśli brakuje Ci słońca, możesz skorzystać z miejsca, w którym możesz liczyć na dawkę sztucznych promieni.

{"register":{"columns":[]}}