KONTYNUACJA LECZENIA ARV W POLSCE
15.04.2022
-
Wszystkie osoby zakażone HIV, które nie mają możliwości kontynuowania leczenia ARV, powinny zgłaszać się do:
-
Poradni leczenia HIV/AIDS, działających przy ośrodkach referencyjnych – klinikach – realizujących Rządowy Program Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce” na lata 2022-2026.
Ich adresy i numery telefonów są dostępne na stronie Krajowego Centrum
ds. AIDS, jednostki podległej Ministrowi Zdrowia, www.aids.gov.pl w zakładce Pacjenci z Ukrainy (tytuł w jęz. ukraińskim), -
Krajowego Centrum ds. AIDS, nie osobiście, lecz wysyłając wiadomość e-mail na adres: aids@aids.gov.pl
-
Podczas wizyty w Poradni HIV/AIDS potrzebna będzie dokumentacja medyczna z leczenia – jeśli pacjent ją posiada.
-
Każdy pacjent z HIV/AIDS, szczególnie kobiety ciężarne i dzieci, zgłaszający potrzebę leczenia i problem braku leków, otrzyma czasową pomoc w tym zakresie.
-
Leczenie ARV jest w Polsce bezpłatne dla pacjenta.
-
W sytuacjach nagłych zarażenia na zakażenie HIV (pozazawodowego, wypadkowego), takich jak gwałt, zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia lub inne zdarzenie, należy pamiętać o profilaktyce poekspozycyjnej – PEP. Trzeba jak najszybciej (najlepiej w czasie do 48 godzin od zdarzenia) zgłosić się do szpitala zakaźnego, prowadzącego terapię antyretrowirusową. Leki w ramach terapii poekspozycyjnej są bezpłatne. Wykaz placówek znajduje się pod adresem: https://aids.gov.pl/co-robic/.
-
Przypominamy, że wszystkie osoby, które już pracują w Polsce, w celu uzyskania świadczeń (w tym leczenia ARV), powinny posiadać ubezpieczenie zdrowotne.
-
Obecnie przygotowywane są specjalne rozwiązania prawne, które umożliwiają rozliczanie przez NFZ świadczeń medycznych udzielanych obywatelom Ukrainy. Więcej informacji znajduje się pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html.
W każdym województwie działa przynajmniej jeden Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD), w którym każda osoba pełnoletnia może bez skierowania, anonimowo i bezpłatnie wykonać test w kierunku HIV. Pracujący w nich certyfikowani doradcy, w razie wykrycia zakażenia, służą wsparciem, informacjami i mogą pomóc umówić wizytę u specjalisty. Na terenie woj. zachodniopomorskiego znajdują się dwa takie punkty:
-
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Szczecinie, ul. Arkońska 4 (Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony - budynek A), 71 – 455 Szczecin.
-
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Koszalinie, ul. Szpitalna 2 (budynek Polikliniki), 75 – 720 Koszalin.
Adresy pozostałych punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), znajdują się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd.
Wszyscy potrzebujący, także obywatele Ukrainy, znajdują wsparcie i pomoc psychologiczną w Poradni Internetowej HIV/AIDS, wpisując wiadomość w formularzu kontaktowym: https://aids.gov.pl/pi lub Telefonie Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448 (połączenie bezpłatne) i 22 692 82 26 (połączenie płatne wg taryfy operatora).
W razie dodatkowych pytań – informacji udzieli Krajowe Centrum ds. AIDS:
-
nr tel.: 22 331 77 77,
-
e-mail: aids@aids.gov.pl.