W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

05.12.2023

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza jest obchodzony od 1986 roku, by uczcić dobrowolną i bezpłatną pracę na rzecz innych osób. Sam wolontariat jest jednak znacznie starszy, a jego znaczenie we współczesnym świecie trudno przecenić.

Na zdjęciu są wolontariusze, którzy pakują ubrania, żywność oraz wodę do kartonów oraz toreb.

5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli obchodzone corocznie święto wolontariuszy i organizacji, które zajmują się wolontariatem na całym świecie. Zostało ustanowione 17 grudnia 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Celem święta i towarzyszących mu wydarzeń jest między innym uznanie i docenienie wysiłków osób zaangażowanych w działania dla innych oraz pokazanie społeczeństwu, jak duży jest ich wkład w rozwój społeczny na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Jest to również okazja do promowania wolontariatu oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniami.

Każdego roku 5 grudnia z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w wielu krajach odbywają się konferencje, warsztaty i inne akcje, także o lokalnym charakterze. Inicjatorem obchodów tego wydarzenia w Polsce była Sieć Centrów Wolontariatu, która powstała w 1995 roku.

Światowy dzień wolontariatu to potrzebna inicjatywa, która może pomóc uzmysłowić społeczeństwom, jak wielkie jest znaczenie działań podejmowanych przez wolontariuszy we współczesnym świecie. Dobrowolna i bezpłatna praca na rzecz innych ma szczególne znaczenie w przypadku takich obszarów jak między innymi:

  • inicjatywy pokojowe oraz niesienie pomocy humanitarnej i medycznej;
  • działalność w zakresie przestrzegania praw człowieka;
  • pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym;
  • pomoc osobom dotkniętym ubóstwem i z innych grup wykluczonych;
  • działalność na rzecz zwierząt i środowiska naturalnego.

Wolontariuszy można spotkać choćby w domach dziecka i hospicjach, domach pomocy społecznej czy schroniskach dla zwierząt. Pracują często dla różnych instytucji publicznych i pozarządowych organizacji pożytku publicznego, a niekiedy podejmują działania o charakterze wolontariatu na własną rękę.

{"register":{"columns":[]}}