Mrożenie żywności
24.07.2024
1. Zamrażaj wyłącznie świeże jedzenie.
Kilkudniowe truskawki, kotlety czy pierogi nie bardzo nadają się do zamrożenia, nawet jeśli były przechowywane w lodówce. W przypadku produktów poddawanych wcześniej obróbce termicznej, jak zupy, sosy czy kotlety najlepiej zachowają się te, które zamrozimy tuż po jego przygotowaniu i wystudzeniu. Jeśli chcemy zamrozić produkty surowe jak owoce, warzywa czy mięsa, powinniśmy to zrobić od razu po ich dostarczeniu do kuchni. Należy je wcześniej dokładnie umyć i osuszyć.
2. Nigdy nie zamrażaj powtórnie tego, co zostało rozmrożone.
Produkty rozmrożone nie nadają się do powtórnego zamrożenia, ze względu na ryzyko rozwinięcia się w nich szkodliwych bakterii. Nie dotyczy to produktów, które po rozmrożeniu zostały poddane obróbce termicznej – jeżeli upieczemy rozmrożone, surowe mięso to możemy je znów zamrozić z zachowaniem zasady z punktu pierwszego.
3. Wkładaj do zamrażarki uprzednio schłodzone produkty.
Włożenie ciepłych produktów do zamrażarki grozi nie tylko potencjalną awaria urządzenia, ale także częściowym odmrożeniem produktów, które już się w niej znajdują, a w konsekwencji ich zepsuciem.
4. Odpowiednio pakuj produkty.
Najlepszym sposobem na zapakowanie żywności przeznaczonej do mrożenia są plastikowe pojemniki ze szczelną pokrywą lub woreczki strunowe.
5. Usuń nadmiar powietrza z opakowania.
Pakowanie próżniowe to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie gdy chcemy coś zamrozić, jednak wymaga odpowiedniego sprzętu, który nie zawsze jest na wyposażeniu kuchni. Przy odrobinie cierpliwości dobry efekt można osiągnąć również posługując się woreczkami czy pojemnikami. Te ostatnie trzeba w miarę możliwości szczelnie wypełnić zamrażanym jedzeniem (wyjątek stanowią płynne produkty, które zwiększą objętość w miarę zamrażania. Im należy zostawić nieco miejsca). W przypadku woreczków najłatwiej posłużyć się strunowymi, z których o wiele sprawniej pozbędziemy się powietrza.