W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nadwaga i otyłość

06.02.2024

Otyłość jest chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się zbyt dużym udziałem tkanki tłuszczowej w organizmie. Taki stan prowadzi do zaburzenia czynności organizmu oraz problemów psychologicznych i społecznych. Konsekwencją tego jest zwiększenie ryzyka zachorowalności i skrócenie oczekiwanej długości życia.

Na zdjęciu widać otyłego mężczyznę będącego na siłowni.

W zależności od rozmieszczenia tkanki tłuszczowej rozróżniamy dwa typy otyłości:

  1. otyłość udowo-pośladkowa (gynoidalna) tzw. typ gruszka – tkanka tłuszczowa zlokalizowana w obszarze udowo- pośladkowym,
  2. otyłość brzuszna (androidalna) tzw. typ jabłko – tkanka tłuszczowa zlokalizowana wewnątrz jamy brzusznej.

Najprostszym narzędziem do rozpoznania otyłości jest wyliczenie wskaźnika oceny masy ciała BMI (ang. Body Mass Index) na podstawie aktualnej masy ciała i wysokości ciała.

BMI = masa ciała [kg] / wzrost [m²]

Zgodnie ze statystykami opublikowanymi w 2021 roku przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) w 2019 roku, w porównaniu z poprzednimi latami, w Polsce wzrósł odsetek osób z nadmierną masą ciała.

Nadmierną masę ciała (nadwagę lub otyłość) w 2019 roku miało 57% dorosłych mieszkańców Polski, podczas gdy w 2014 roku nieco ponad 53%. W ciągu tych lat populacja dorosłych mężczyzn z nadwagą lub otyłością wzrosła o 3%. W 2019 roku niemal 65% ogółu mężczyzn miało nadmierną masę ciała (około 46% miało nadwagę, a niecałe 20% otyłość).

Populacja dorosłych kobiet z nadwagą lub otyłością w 2019 roku także się zwiększyła o ponad 3 % w porównaniu z 2014 rokiem. Niemal 49% ogółu dorosłych kobiet miało nadmierną masę ciała (ponad 31% miało nadwagę, a niemal 18% – otyłość).

Niedowagę natomiast odnotowano u ponad 4% kobiet i niespełna 2% mężczyzn.

Główną przyczyną rozwoju nadwagi i otyłości jest dodatni bilans energetyczny – oznacza to, że liczba dostarczanych kalorii przewyższa zapotrzebowanie organizmu. Związane jest to z nadmiernym spożyciem żywności i wysokokalorycznych napojów. Dodatkowo powodem nadwagi i otyłości jest zmniejszenie aktywności fizycznej wynikające z braku aktywnego trybu życia, pracy siedzącej, a także nadmiernego korzystania ze środków transportu.

Otyłość nie jest wyłącznie problemem estetycznym, ale przede wszystkim chorobą, która stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia i życia. Jest czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych m.in.:

  • chorób układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar mózgu),
  • cukrzycy typu 2,
  • hiperlipidemii,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • stłuszczenia wątroby,
  • niektórych nowotworów.

Konsekwencją otyłości jest także podwyższone ryzyko przedwczesnego zgonu. Ponadto, otyłość obciąża układ ruchu, co może prowadzić do degeneracji kości i stawów.

Materiały

NADWAGA I OTYŁOŚĆ. MAŁYMI KROKAMI DO ZDROWIA.
NADWAGA​_I​_OTYŁOŚĆ​_MAŁYMI​_KROKAMI​_DO​_ZDROWIA.pdf 26.51MB
{"register":{"columns":[]}}