W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"NASZA PLANETA, NASZE ZDROWIE"

26.04.2022

Każdy z nas słyszał takie określenia, jak recykling czy segregacja odpadów. Ale czy rzeczywiście przywiązujemy do nich wagę? Czy zdajemy sobie sprawę, jak faktycznie wpływamy na środowisko? Czy mamy świadomość, że kilka pozytywnych zmian w codziennych nawykach, może znacznie przyczynić się do ochrony środowiska? Liczą się małe kroki.

NA GRAFICE WIDOCZNY JEST NAPIS "NASZA PLANETA, NASZE ZDROWIE". TŁO JEST ZIELONE.

Bądź EKO każdego dnia – inspiracje 

Specjaliści przyznają, że kluczem do zmian na lepsze jest pilnowanie siebie i swoich przyzwyczajeń każdego dnia. Małe kroki wróżą ich zdaniem wielkie zmiany. Od czego zatem zacząć? Poniżej znajduje się kilka przykładów.

Sortowanie odpadów i recykling – kolory

Niestety, programy recyklingu są bardzo zróżnicowane w poszczególnych krajach, a ich niespójność szkodzi środowisku. Natłok informacji na temat tego, jak prawidłowo sortować odpady, aby poddać je skutecznemu recyklingowi jest tak duży, że wiele osób wybiera drogę na skróty i nie segreguje ich w ogóle. A to bardzo złe podejście.

Czym właściwie jest recykling? Najprościej rzecz ujmując jest to proces przetwarzania śmieci w celu ich ponownego wykorzystywania. I tak np. szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100% i można je wykorzystywać ponownie w nieskończoność. Plastik z kolei może być przetwarzany np. na ubrania. Badania dowodzą, że recykling aluminium pozwala ograniczyć zanieczyszczenie wody o 97% w porównaniu z cyklem produkcji z rudy. Równocześnie oznacza obniżenie o 95% emisji trujących gazów do atmosfery. 

Aby jednak odpowiednio przetworzyć odpady, które generujemy, musimy je najpierw posegregować. Dla przypomnienia poniżej znajduje się legenda kolorów kontenerów z odpadami:

  • niebieski – papier

  • żółty – metale i tworzywa sztuczne

  • zielony – szkło

  • brązowy – odpady bio

  • czarny – odpady zmieszane

  • szare – liście, koszona trwa, gałęzie

  • pomarańczowy – odpady wielkogabarytowe, np. stare meble

Pamiętajmy też, że o recyklingu warto pomyśleć już na etapie zakupów.  W tej kwestii warto trzymać się żelaznej zasady: kupujemy tyle, ile naprawdę potrzebujemy. 

Rower zamiast samochodu

Gdy tylko mamy taką możliwość, wybierzmy jazdę rowerem lub pieszy spacer, zostawiając samochód w garażu. Możemy też skorzystać np. z komunikacji miejskiej, która jednocześnie przewiezie więcej osób niż zwykłe auto osobowe. Przyczynimy się w ten sposób do ograniczenia emisji spalin do środowiska, a w konsekwencji do zmniejszenia wdychanego przez nas i naszych najbliższych smogu.

Oszczędzaj energię i wodę

Zbyt duży pobór energii elektrycznej ma wpływ na zwiększoną emisję gazów, które powodują efekt cieplarniany. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby korzystać z energii rozsądnie. Wystarczy, że będziemy pamiętać o gaszeniu światła i TV za każdym razem, gdy wychodzimy z pomieszczenia i z nich nie korzystamy. Pilnujmy też, aby włączać ogrzewanie elektryczne tylko wtedy, gdy temperatury są rzeczywiście tego wymagające.

Plastikowi mów stanowcze NIE

Mówi się, że zwykła plastikowa reklamówka rozkłada się średnio około… 400 lat (!) Nie wyrzucajmy zatem śmieci gdziekolwiek. Jeśli już musimy skorzystać z plastiku – zadbajmy, aby trafił on później do odpowiednio oznaczonego kosza. 

Najlepiej jednak postawić na dobre nawyki i np. zamiast napoju w plastikowej butelce, wybierać ten w szklanej. Na zakupy koniecznie nośmy torbę wielorazowego użytku z materiału. Kupowanie nowych foliówek nie prowadzi do niczego dobrego. Przykra prawda jest taka, że według szacunków, w naszych morzach i oceanach unosi się już ponad 100 mln ton plastikowych odpadów. A to sprawia, że ginie cala masa morskich zwierząt. Czas zacząć temu zapobiegać. 

Uświadamiaj innych, apeluj o zmiany  

Jak w każdym przypadku i tu jednostka może niewiele. Liczy się współpraca i coraz większa ilość osób, angażujących się w ochronę środowiska. 

Dlatego tak ważne jest reagowanie, jeśli widzimy, że ktoś z premedytacją (lub nie) zanieczyszcza środowisko. Nie bójmy się zwrócić uwagi, jeżeli jakieś nawyki lub przyzwyczajenia znajomych czy rodziny budzą nasz niepokój na tym tle. Zróbmy to jednak możliwie najgrzeczniej, uświadamiając przy tym, jak katastrofalne konsekwencje może ono przynieść, jeśli się nie zmieni.

Pamiętajmy też, że korzystnego nawyku dbania o środowisko należy uczyć od najmłodszych lat. Uczmy na ten temat zatem także maluchy. Można to zrobić np. poprzez zabawę.

{"register":{"columns":[]}}