W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nawodnienie w upalne dni

12.06.2024

Na zdjęciu jest szklanka wody, która stoi na stole.

Uczucie pragnienia świadczy o 5 % odwodnieniu. Jeśli poziom odwodnienia wzrośnie o kolejne kilka procent może być ono bardzo groźne i skończyć się przymusową wizytą w szpitalu. Dlatego tak ważne jest pamiętanie o regularnego dostarczania płynów, aby nie dopuścić do takiej sytuacji.

Należy pamiętać, że nasze ciało potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania, w końcu stanowi ona około 70% masy naszego ciała. Pierwszym, wspomnianym wyżej, objawem początków odwodnienia jest uczucie pragnienia, następnie pojawia się suchość w ustach. Niektórzy obserwują również spadek jędrności i suchość skóry. Wraz ze wzrostem odwodnienia spada wydolność organizmu. Następnie mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, a nawet omdlenia.

W upalne dni przede wszystkim należy sięgać po WODĘ (min. 2 l/dzień). Soki i słodkie napoje są niewskazane.

Oprócz rodzaju płynu pitego podczas upałów bardzo ważna jest również jego temperatura. W ciepłe i upalne dni większość sięga po zimne napoje mając nadzieję na szybką ochłodę i orzeźwienie. Jednak jest to uczucie chwilowe. Pijąc zimny napój nieznacznie spada temperatura ciała. Organizm w celu zachowania równowagi w tym momencie uruchamia mechanizmy obronne przed większym jej spadkiem. W trakcie tych mechanizmów generowane jest ciepło, które podniesie temperaturę ciała do 36,6 stopni  i przez które upał będzie jeszcze bardziej dotkliwy. Mądrze jest wykorzystać odwrotną reakcję w celu ochłodzenia. Pijąc ciepłą herbatę lub ziołowe napary wzrośnie temperatura i organizm sam od środka będzie się ochładzał, aby zapobiec przegrzaniu.

{"register":{"columns":[]}}