W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odmrożenia - pierwsza pomoc

25.01.2024

Mianem odmrożenia określa się wywołane działaniem niskiej temperatury uszkodzenie skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek. W większości przypadków powstają one na skutek przebywania w otoczeniu, w którym temperatura wynosi mniej niż 0°C. Zdarza się też, że są spowodowane bezpośrednim kontaktem z lodem lub innymi zimnymi materiałami. Najbardziej narażonymi okolicami ciała są dłonie, stopy, nos, policzki oraz małżowiny uszne.

Na zdjęciu są zaśnieżone choinki oraz zaspy śniegu.

Jak powstają odmrożenia?

Powstawanie odmrożeń spowodowane jest spowolnieniem, a następnie zatrzymaniem przepływu krwi w naczyniach zaopatrujących skórę, tkankę podskórną oraz mięśnie. Komórki nie są zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze. Może to spowodować ich uszkodzenia, a nawet całkowite obumarcie.

Do pierwszych objawów odmrożenia należy zaczerwienienie lub zblednięcie skóry i uczucie silnego pieczenia. Dokładne symptomy różnią się w zależności od stopnia uszkodzenia tkanek.

Odmrożenia najczęściej są skutkiem kontaktu nieosłoniętej skóry z zimnym powietrzem lub powierzchniami. Ich powstawaniu sprzyjają też takie czynniki jak:

  • wilgoć – przemoczenie odzieży lub obuwia,

  • ciasne ubranie i obuwie, utrudniające krążenie krwi,

  • silny wiatr i wysoka wilgotność powietrza,

  • zmęczenie, odwodnienie, głód,

  • podeszły wiek,

  • spożywanie alkoholu,

  • schorzenia przewlekłe, szczególnie cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe.

Pierwsza pomoc przy odmrożeniach

Pierwsza pomoc w przypadku odmrożenia polega nie tylko na zaopatrzeniu dotkniętego nim obszaru, ale i ochronie poszkodowanego przed dalszym wyziębieniem. Zapobieganie hipotermii i działanie w sytuacji wychłodzenia organizmu powinno obejmować m.in. jak najszybsze, ale stopniowe przejście do ciepłego (ale nie gorącego) pomieszczenia. Następnie należy szybko zdjąć mokre ubrania i obuwie oraz wszelką biżuterię.

Elementem pierwszej pomocy przy odmrożeniach jest też delikatne ogrzewanie dotkniętego nimi miejsca. Można tego dokonać, np. przykładając doń ogrzany ręcznik lub np. zanurzając dłonie bądź stopy w letniej wodzie i powoli, stopniowo zwiększając temperaturę do około 36°C, temperatura nigdy nie powinna przekroczyć wartości komforotwych.

Odmrożenia na twarzy należy zabezpieczyć opatrunkami z jałowej gazy. Poszkodowanemu można podawać ciepłe napoje, takie jak herbata czy zupa. Niewskazane są gorące płyny.

W przypadku poważniejszych przypadków odmrożeń i hipotermii działania w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy mogą być niewystarczające. W takich sytuacjach niezbędne jest wezwanie pogotowia.

Odmrożenia – czego nie robić?

Udzielając pierwszej pomocy, należy pamiętać również o tym, czego nie wolno robić w przypadku odmrożenia. Wciąż bowiem można spotkać się z wieloma mitami na ten temat. Tymczasem wiele czynności nie tylko nie stanowi pomocy dla poszkodowanego, ale wręcz może pogorszyć jego stan. Z tego powodu:

  • przy odmrożeniach nie wolno pić alkoholu,

  • odmrożeń nie należy nacierać śniegiem ani polewać zimną wodą,

  • udzielając pierwszej pomocy przy odmrożeniach, nie wolno ich nacierać ani rozmasowywać,

  • nie należy ogrzewać odmrożeń gorącą wodą,

  • ewentualnych pęcherzy nie powinno się przekłuwać.

Materiały

Pierwsza pomoc przy odmrożeniach – poznaj zasady
{"register":{"columns":[]}}