W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przechowywanie żywności - mrożenie

28.12.2023

Mrożenie żywności to sposób przechowywania, w którym korzysta się z „temperatury poniżej zera”: produkty są doprowadzane do temperatury od -7°C do -12°C (w przypadku mięsa i ryb temperatura schodzi aż do -18°C) i przechowywane w temperaturze od -10°C do -30°C.

Na zdjęciu jest filet z łososia z rozmarynem. Ryba leży na lodzie.

Co można mrozić?

  • Warzywa i owoce. Proces mrożenia nie zmienia smaku i wyglądu warzyw i owoców, a przy tym pozwala w maksymalnym stopniu zachować wartości odżywcze i witaminy. Odpowiednio zamrożone produkty mogą znajdować się w tym stanie nawet przez rok.

  • Mięso i ryby. Do mrożenia nadaje się każde surowe mięso. Czas mrożenia mięsa wygląda następująco: wołowina i cielęcina do 8 miesięcy, wieprzowina do 6 miesięcy, mięso mielone do 2 miesięcy, schabowe, gulasz do 6 miesięcy, ryby słodkowodne od 3 do 4 miesięcy, mięso drobiowe – możesz przechowywać najkrócej bo do 3 miesięcy (zawiera dużo tzw. tłuszczów nienasyconych, które łatwo się utleniają).

  • Gotowe dania. Aby nie marnować gotowych potraw można je zamrozić. Jakie dania można przechowywać w zamrażarce? Gotowe spody do pizzy lub też gotowe domowe pizze z dodatkami, pierogi, placki, naleśniki, klopsiki, krokiety, zapiekanki, sosy itp.

Rodzaje pojemników do mrożenia

Zamrożoną żywność należy przechowywać w odpowiednich, szczelnie zamkniętych pojemnikach lub woreczkach foliowych (są np. woreczki nadające się idealnie do mrożenia np. dania z sosem, do których dołączone są specjalne zamknięcia). W przypadku pojemników mamy do wyboru wiele rozmiarów i kształtów. Pojemniki wykonane są z tworzywa lub szkła.

{"register":{"columns":[]}}